Nawigacja

Aktualności

40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” - Olsztyn, 23 sierpnia 2020 r.

W minioną niedzielę, 24 lipca, na olsztyńskim Placu Solidarności dobyły się wojewódzkie obchody 40. rocznicy podpisania „porozumień sierpniowych” i powstania NSZZ „Solidarność”.
Tuż po przywitaniu zebranych i odśpiewaniu hymnu państwowego, rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia. Wśród osób zabierających głos był m.in. naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dr Paweł P. Warot, który dziękując wszystkim zasłużonym działaczkom i działaczom „S”, odniósł się także do inicjatyw samego Instytutu w związku z przypadającą rocznicą. Raz jeszcze przypomniano więc o eksponowanej w kilkudziesięciu miastach w Polsce - w tym też na Warmii i Mazurach – wystawie „TU rodziła się Solidarność”, a jednocześnie zaproszono wszystkich na spotkanie 31 sierpnia, kiedy to w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się promocja III. tomu wydawnictwa IPN pt. „Encyklopedia Solidarności”.
Ostatnim akcentem na Placu było złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów, po czym w asyście pocztów sztandarowych goście udali się na uroczystą mszę św. w intencji Związku oraz Ojczyzny do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Podczas uroczystości Delegaturę IPN reprezentowali naczelnik dr Paweł P. Warot oraz pracownik pionu naukowego Krzysztof Kierski.

do góry