Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się Solidarność” – Białystok, 14 sierpnia 2020

W piątek 14 sierpnia otwarta została trzecia część wystawy „TU rodziła się Solidarność” w kolejnych 17 miastach w Polce. Oddział IPN w Białymstoku o godz. 12:00 rozpoczął uroczysty wernisaż wystawy na Placu przed Teatrem Dramatycznym.

Naczelnik OBEN IPN w Białymstoku, Urszula Gierasimiuk przywitała przybyłych gości m.in. Przewodniczącego Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” – Józefa Mozolewskiego, Wicewojewodę Podlaskiego dr Tomasza Madrasa, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesławę Burnos, Dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku dr. Marka Kietlińskiego, władze samorządowe , przedstawicieli służb mundurowych z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Nadleśnictwa, przedstawicieli instytucji kultury i nauki oraz licznie zebranych opozycjonistów z lat 80. – świadków przedstawionych na wystawie wydarzeń.

Przewodniczący Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”– Józef Mozolewski podkreślił szeroką współpracę IPN z „Solidarnością” oraz przypomniał, że strajkujący w latach 80. nie bacząc na prześladowania, podjęli walkę z komunistycznym systemem.

Autorka wystawy Karolina Dobek opowiedziała gościom o koncepcji projektu „TU rodziła się Solidarność”, podkreślając, że „Solidarność” powstawała w każdym miejscu w Polsce, nie tylko w wielkich miastach, ale i w małych ośrodkach.

Z ekspozycją na Placu przed Teatrem Dramatycznym zapoznać się będzie można do 21 sierpnia.

 

do góry