Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe Jana Mackiewicza – zamordowanego przez bolszewików sołtysa wsi Masiewo – Narewka, 9 sierpnia 2020

"Tyle razy pragnęłaś wolności, tyle razy tłumił ją kat, ale zawsze czynił to obcy, a dziś brata zabija brat. Tyle razy pragnęłaś wolności, Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana, ach jak wielka dziś twoja rana, jakże długo cierpienie twe trwa"

9 sierpnia 2020 r. w miejscowości Narewka w 100. rocznicę śmierci Jana Mackiewicza, zamordowanego przez bolszewików sołtysa wsi Masiewo, odbyły się uroczystości pogrzebowe, a następnie złożenie na cmentarzu parafialnym jego szczątków, ekshumowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, reprezentacja służb mundurowych, rodzina zmarłego i okoliczni mieszkańcy. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował zastępca prezesa prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Ceremonia pogrzebowa została poprzedzona wystawieniem przy trumnie Jana Mackiewicza warty 18. Pułku Rozpoznawczego. Msza Święta koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. prałata dr. Zbigniewa Rostkowskiego, kanclerza i wikariusza generalnego diecezji drohiczyńskiej. Nabożeństwo zainagurowała pieśń autorstwa ks. Karola Dąbrowskiego „Ojczyzno ma”. Słowa utworu stały się motywem przewodnim późniejszego kazania poświęconego Janowi Mackiewiczowi oraz konieczności odkrywania prawdy historycznej. Ksiądz kanclerz na zakończenie swojego wystąpienia podkreślał zasługi sołtysa Masiewa dla ojczyzny jako ziem jego przodków, wspólnoty narodowej i kultury.

Po Eucharystii głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, który podkreślił konieczność upamiętniania bohaterów narodowych.

W asyście wojskowej szczątki Jana Mackiewicza złożono w mogile na cmentarzu parafialnym w Narewce. Nagrobek został ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Inskrypcja na pomniku została zaczerpnięta z pierwszego nagrobka, który znajdował się w Puszczy Białowieskiej. 

Parafia w Narewce to również rodzinne tereny Danuty Siedzikówny „Inki” – sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowanej przez komunistów w sierpniu 1946 roku. Prof. Szwagrzyk złożył kwiaty na jej pomniku znajdującym się na terenie miejscowego kościoła i minutą ciszy uczcił jej pamięć.

do góry