Nawigacja

Aktualności

Tablica, wystawa i konferencja naukowa. Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę wojny polsko–bolszewickiej – Piątnica, Drozdowo, 2-3 sierpnia 2020

Wojna polsko–bolszewicka był to konflikt zbrojny między odrodzoną Polską i sowiecką Rosją. Ta wojna zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uchroniła kraje Europy zachodniej przed ekspansją komunizmu.

Z okazji 100. rocznicy wojny polsko–bolszewickiej oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku przygotował szereg różnorodnych inicjatyw by w wyjątkowy sposób uczcić pamięć  bohaterów poległych w tych działaniach zbrojnych.

By w szczególny sposób zainaugurować obchody 2 sierpnia 2020 r. w Piątnicy Poduchownej delegacja Instytutu Pamięci Narodowej w składzie : Urszula Gierasimiuk, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN, dr Jarosław Schabieński, naczelnik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Eugeniusz Korneluk, naczelnik Archiwum IPN wraz z samorządowcami, harcerzami i  mieszkańcami złożyli kwiaty na grobach żołnierzy – uczestników wojny polsko–bolszewickiej 1920 r.

 

 

 

Kolejnym ważnym punktem całej uroczystości było odsłonięcie w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy Poduchownej tablicy upamiętniającej polskich bohaterów wojny polsko–bolszewickiej 1920 r., powstałej z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Starostwa Łomżyńskiego. Msza Święta koncelebrowana była pod przewodnictwem Kardynała Garharda Ludwiga Mullera, biskupa Ratyzbony a następnie prefekta Kongregacji Nauki i Wiary, który dokonał poświęcenia tablicy.  Jest ona wyrazem hołdu bohaterom walk na fortach w Piątnicy w trakcie wojny 1920 r.

 

 

Obchody w Piątnicy uświetniła eksponowana w parku miejskim wystawa "Wojna  polsko-bolszewicka 1919 - 1920. Kierunek północno-wschodni" przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku. Otwarcia dokonała naczelnik Urszula Gierasimiuk. Wystawa składa się z 13 paneli przedstawiających wydarzenia z lat 1919-1920  na terenie Polski północno-wschodniej. Autor wystawy, Waldemar Tyszuk, na początku poruszył temat Wyprawy Wileńskiej z 1919 r. Kolejne panele informują między innymi o mało znanym epizododzie walk na terenie dzisiejszej Łotwy - bitwie o Dyneburg w styczniu 1920 r. Wystawa przypomina także bohaterską obronę Łomży na przełomie lipca i sierpnia, polską kontrofensywę znad Wieprza, która ostatecznie pogrzebała sowieckie plany zdobycia Warszawy. Jeden z paneli dotyczy Bitwy Białostockiej z 22 sierpnia 1920 r. Wystawa nie pominęła  Bitwy Niemeńskiej, która faktycznie otworzyła Polsce drogę do rokowań w Rydze. Panel  "Przed inwazją bolszewicką" przypomina o wysiłku i patriotycznej postawie mieszkańców  Białegostoku, Grodna i Wilna. Ekspozycja zawiera także  informacje o działaniach lotniczych na terenie Polski północno-wschodniej oraz walkach Huzarów Śmierci. Ostatni panel wystawy  "Bohaterowie niepodległej Polski" zawiera biogramy Polaków walczących w wojnie 1920 r.  Ekspozycja przetłumaczona została na język angielski.

Otwarcie wystawy poprzedziły wystąpienia okolicznościowe organizatorów uroczystości i zaproszonych gości. Obok ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, w imieniu IPN wystąpił dyrektor oddziału dr hab. Piotr Kardela, który powiedział między innymi:

Przygotowana przez IPN tablica pamiątkowa odsłonięta w piątnickim kościele, eksponowana wystawa o 1920 r., jak i dwudniowa konferencja naukowa w Dworku Lutosławskich w Drozdowie są wyrazem hołdu dla Polaków, którzy w 1920 r. pokonali bolszewików, i nie tylko uratowali niepodległość Polski, ale ocalili całą Europę przed zalewem bezbożnego bolszewizmu.

Po wystąpieniach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem 33. Pułku Piechoty. Dlegacji IPN przewodniczył dyrektor oddziału.

 

Kontynuując obchody rocznicowe stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w które wpisywała się ubiegłoroczna konferencja IPN „Ku niepodległości – kierunek północno-wschodni – 1918–1923”, oddział  IPN w Białymstoku oraz Starostwo Powiatowe w Łomży zorganizowali ogolnopolską konferencję naukową poświęconą wojnie Polski z Rosją sowiecką. Tym razem pochylono się nad wydarzeniami, które rozegrały się na ziemiach północno-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej od wiosny 1920 r. (ofensywa bolszewicka) do jesieni (zawieszenie broni), a przede wszystkim nad ludźmi, którzy sto lat temu odegrali szczególną rolę w obronie Ojczyzny i zniweczyli bolszewickie plany „eksportu rewolucji” na Zachód. Organizatorom zależało na ukazaniu nie tylko zbrojnych i politycznych działań w zmaganiach o Niepodległą i kształt jej wschodniej granicy, ale także aspektów społecznych i gospodarczych w lokalnej perspektywie, które wiązały się z trwającym konfliktem. Kierunek północno-wschodni, w kontekście terytorialnych ram konferencji, stanowiły zarówno województwo białostockie II Rzeczypospolitej, powołane do życia w 1919 r., jak i ziemie podległe w latach 1919–1920 Zarządowi Cywilnemu Ziem Wschodnich. Konferencja odbyła się w gościnnych progach Muzeum Przyrody w Drozdowie, którego siedzibą są pomieszczenia dawnego dworu Lutosławskich, i które, poza działalnością muzealniczą związaną z ochroną dziedzictwa przyrodniczego Ziemi Łomżyńskiej, dba również o pamięć o lokalnym ziemiaństwie. Konferencję poprzedziło złożenie kwiatów przez dyrektora oddziału dr. hab. Piotra Kardelę, starostów powiatu łomżyńskiego i wicemarszalka województwa podlaskiego pod tablicą męża stanu - zmarłego w Drozdowie Romana Dmowskiego.

 

 

 

do góry