Nawigacja

Aktualności

„TU rodziła się Solidarność” – Mrągowo, Łomża, 21 lipca 2020

Mrągowo

21 lipca w Mrągowie o godz. 12:00 na placu przed Centrum Kultury i Turystyki miała miejsce kolejna odsłona ekspozycji poświęconej powstaniu „Solidarności”.

W otwarciu wystawy uczestniczyli mieszkańcy Mrągowa, w tym przedstawiciele opozycji solidarnościowej, władze samorządowe, służby mundurowe, przedstawiciel wojewody warmińsko – mazurskiego Jarosław Babalski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu „S” Krzysztof Krzyżaniak, jak również ks. dziekan Wiesław Świdziński. Obecny był także podziemny wydawca „Echa Mrągowa” Dariusz Jarosiński.

Zebranych powitał burmistrz Mrągowa – dr hab. Stanisław Bułajewski.

- Wystawa ta jest wyrazem hołdu dla ludzi „Solidarności”, dzięki którym Polska wyzwoliła się z sowieckiego uzależnienia. Dziękuję za jej przyjęcie burmistrzowi Bułajewskiemu, gdyż jak wiemy ostatnimi czasy przypominanie o polskich patriotach, ludziach „Solidarności” jest dla niektórych samorządów nie lada wyzwaniem  – powiedział podczas otwarcia ekspozycji dr hab. Piotr Kardela, dyrektor oddziału IPN w Białymstoku.

- 40 lat temu „Solidarność” rodziła się nie tylko w wielkich ośrodkach przemysłowych, ale również i w mniejszych miastach, i tak było w całym kraju. Wówczas pracownicy Fabryki Maszyn Budowlanych BUMAR, Zakładów Odzieżowych WARMIA, Zakładów Odzieżowych im. Hanki Sawickiej powiedzieli, że mają dość czerwonych, życia w biedzie, ciągłego niedostatku i zaprotestowali przeciwko komunizmowi w Polsce – oświadczył dr Paweł Warot, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.

O otwarciu wystawy poinformowały lokalne media, „Solidarność” i fora samorządowe.

 

Łomża

We wtorek 21 lipca br. miało miejsce otwarcie drugiej części wystawy „TU rodziła się Solidarność!” w kolejnych 17 miastach w Polce. Oddział IPN w Białymstoku o godz. 12:00 rozpoczął uroczysty wernisaż wystawy na Placu Jana Pawła II w Łomży.

Naczelnik OBEN IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk przywitała przybyłych gości m.in. Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze – Andrzeja Kropiwnickiego oraz jego zastępcę Waldemara Dubińskiego, Przewodniczącego łomżyńskiego oddziału NSZZ „Solidarność” – Henryka Piekarskiego, przedstawicieli samorządów oraz służb mundurowych z WKU, Straży Miejskiej i Nadleśnictwa Łomża, przedstawicieli instytucji kultury i nauki, kierownik Oddziału Archiwum Państwowego – Danutę Bzurę oraz licznie zebranych opozycjonistów z lat 80. – świadków przedstawionych na wystawie wydarzeń.

Następnie głos zabrał Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze – Andrzej Kropiwnicki. Podkreślił znaczenie wystawy przypominając, że naród, który nie zna swojej historii jest narodem ginącym i na każdym kroku powinniśmy podkreślać chlubne karty naszej historii. Głos zabrał także Henryk Piekarski – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Łomża.

Urszula Gierasimiuk odczytała także list Marszałka Województwa Podlaskiego, Artura Kosickiego skierowany do gości wernisażu.

Autorka regionalnej części wystawy – Karolina Dobek, edukatorka z IPN w Białymstoku, zakreśliła historię lata i jesieni 1980 r. w Łomży, a także opowiedziała gościom o koncepcji projektu „TU rodziła się Solidarność!”.

Z ekspozycją na Placu Jana Pawła II w Łomży zapoznać się będzie można do 10 sierpnia.

 

 

do góry