Nawigacja

Aktualności

100. rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu – Olsztyn, 11 lipca 2020

Działania IPN związane z 100. rocznicą plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

Pamięć o plebiscycie 1920 r. na Warmii, Mazurach i Powiślu kultywowana jest przez IPN już od dłuższego czasu. W 2018 r. w związku z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości we wsi Groszki eksponowana była wystawa autorstwa historyka olsztyńskiej Delegatury Instytutu Krzysztofa Kierskiego pt. „Plebiscyt 1920 roku. Walka o polskość Warmii, Mazur i Powiśla”. Wówczas też dr hab. Piotr Kardela dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dokonał zasadzenia w Groszkach  „Dębu Niepodległości”.

 

 • dr hab. Piotr Kardela sadzi dąb podczas uroczystości w Groszkach 2018 r.
  dr hab. Piotr Kardela sadzi dąb podczas uroczystości w Groszkach 2018 r.
 • Uroczystości w Groszkach 2018r.
  Uroczystości w Groszkach 2018r.
 • Uroczystości w Groszkach 2018r.
  Uroczystości w Groszkach 2018r.

https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/60064,Sadzenie-Debu-Niepodleglosci-oraz-otwarcie-wystawy-Plebiscyt-1920-roku-Walka-o-p.html?search=12607

Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu zainaugurowane zostały 4 lipca br. podczas wizyty w Olsztynie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego, który przemawiając na Placu Konsulatu Polskiego wyjaśnił znaczenie plebiscytu, wskazując jednocześnie na prześladowania niemieckie działaczy warmińskich i mazurskich, na niemieckie manipulacje, na działalność terrorystyczną niemieckich bojówek.

 

 • Przemówienie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego podczas inauguracji obchodów 100. lecia plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. fot. P. P. Warot
  Przemówienie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego podczas inauguracji obchodów 100. lecia plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. fot. P. P. Warot

 

Następnie 9 lipca podczas odbywającej się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Prof. Janusza Kurtyki w Warszawie konferencji prasowej, przed dziennikarzami redakcji m.in. TVP Info, Polskiego Radia 24, Polskiej Agencji Prasowej zaprezentowane zostały przedsięwzięcia IPN związane z 100. rocznicą plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. W spotkaniu udział wzięli dr Jarosław Szarek, prezes IPN, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Paweł Warot, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie oraz Krzysztof Kierski pracownik olsztyńskiej Delegatury IPN, współautor wystawy „Plebiscyt 1920 roku. Walka o Polskość Warmii, Mazur i Powiśla” oraz autor okolicznościowego wydawnictwa pt. „Plebiscyt 1920 roku”.

 

 • Wydawnictwo okolicznościowe z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu
  Wydawnictwo okolicznościowe z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu

 • Konferencja prasowa - plebiscyt na Warmii i Mazurach
  Konferencja prasowa - plebiscyt na Warmii i Mazurach

10 lipca w jednej ze wsi, która w plebiscycie 1920 r. opowiedziała się za Polską, w Lubstynku odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowaną przez IPN oraz otwarta została wystawa plenerowa pt. „Plebiscyt 1920 roku. Walka o polskość Warmii Mazur i Powiśla”. Obecny na uroczystości w Lubstynku prezes IPN dr. Jarosław Szarek powiedział: „Dzisiaj oddajemy hołd tym, którzy mimo niemieckich szykan i przemocy, opowiedzieli się za Polską. Wymagało to ogromnej odwagi. Lubstynek, obok kilku innych miejscowości, jest symbolem tej odwagi. Plebiscytowe zmagania o Polskę nie były walką zbrojną, ale były równie zacięte. Jak zauważył, wymagały one od polskiej ludności i działaczy plebiscytowych ogromnego heroizmu, ze względu na skierowany przeciwko nim terror, a także gigantyczną dysproporcję sił. Nie decydował o wynikach plebiscytu karabin, okopy, naboje. Decydowały miliony marek, miliony egzemplarzy niemieckiej prasy, która codziennie zohydzała Polskę, pokazując dopiero co przywróconą na mapę Europy po wiekowej niewoli ojczyznę jako państwo tymczasowe, byle jakie, biedne, które wkrótce przestanie istnieć rozgromione przez armię bolszewickiej Rosji”.

 

 • Monument poświęcony Plebiscytowi
  Monument poświęcony Plebiscytowi

 

W Lubstynku pod tablica memoratywną kwiaty złożyli dr hab. Piotr Kardela dyrektor białostockiego Oddziału IPN oraz dr Paweł P. Warot naczelnik olsztyńskiej Delegatury. Tego dnia wśród przybyłych gości kolportowane było wydawnictwo okolicznościowe przygotowane przez Krzysztofa Kierskiego, historyka z olsztyńskiej Delegatury.

 

 • Uroczystości upamiętniające plebiscyt 1920 r.
  Uroczystości upamiętniające plebiscyt 1920 r.

 

Finał obchodów rocznicy plebiscytu miał miejsce w Olsztynie 11 lipca, a zatem w stulecie wydarzenia. Tego dnia od rana pracownicy olsztyńskiej Delegatury IPN udzielali na temat plebiscytu wywiadów do mediów. Zainteresowanie rocznica było spore, tym bardziej, że od dwóch tygodni w codziennej audycji radiowej pracownik olsztyńskiej Delegatury IPN Krzysztof Kierski przybliżał słuchaczom tematykę plebiscytu. Już 11 lipca dr Paweł P. Warot, naczelnik Delegatury mówił na temat tego wydarzenia m.in. w „Porannych pytaniach” w Polskim Radiu Olsztyn.

 

 • Naczelnik delegatury IPN dr Paweł Warot udzielający wywiadu mediom
  Naczelnik delegatury IPN dr Paweł Warot udzielający wywiadu mediom
 • Cykl audycji radiowych
  Cykl audycji radiowych

 

O godz. 9.45 w hallu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w obecności Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego oraz dr. Pawła P. Warota, naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie, Marka K. Nowackiego kuratora oświaty otwarta została wystawa pt. „Plebiscyt 1920 roku. Walka o polskość Warmii i Mazur”.

 

 • Otwarcie wystawy " Plebiscyt 1920 r."
  Otwarcie wystawy " Plebiscyt 1920 r."

 

 

 • Panel stratowy wystawy "Plebiscyt 1920 roku. Walka o polskość Warmii i Mazur"
  Panel stratowy wystawy "Plebiscyt 1920 roku. Walka o polskość Warmii i Mazur"

Otwarciu wystawy towarzyszyła licznie przybyła widownia oraz dziennikarze.

 

 • Zwiedzający wystawę o Plebiscycie
  Zwiedzający wystawę o Plebiscycie

 

O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta sesja naukowa podczas, której wysłuchano wykładów historyków z olsztyńskiej Delegatury:

Krzysztof Kierski – „Plebiscyt 1920 roku na Warmii i Mazurach”,

Sebastian Nowakowski – „Plebiscyt 1920 roku na Warmii i Mazurach wedle relacji świadków wydarzeń”.

 

 • Sesja naukowa z wystąpieniami pracowników delegatury IPN w Olsztynie
  Sesja naukowa z wystąpieniami pracowników delegatury IPN w Olsztynie
 • Pracownik delegatury IPN w Olsztynie Sebastian Nowakowski prezentujący tematykę plebiscytu 1920 r.
  Pracownik delegatury IPN w Olsztynie Sebastian Nowakowski prezentujący tematykę plebiscytu 1920 r.

 

Następnie po części naukowej, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się o godzinie 11.00 rozpoczęta została celebrowana przez ks. abp. dr Edmunda Piszcza uroczysta msza święta.

 

 • Msza Świeta, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie dr Paweł Warot czytający lekcję
  Msza Świeta, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie dr Paweł Warot czytający lekcję

 

Po mszy świętej mieszkańcy Olsztyna przeszli w pochodzie ulicami miasta na Plac Konsulatu Polskiego pod Kolumnę Orła Białego, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia, m.in. wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, który mówił o polskości Warmii i Mazur, o wielowiekowej akcji germanizacyjnej władz pruskich, starosty olsztyńskiego Adama Abako, wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Mirona Sycza oraz prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Po tym nastąpiło składanie wieńców pod pomnikiem. Uroczystościom na placu towarzyszył koncert Orkiestry Wojska Polskiego.

 

 • Przemówienie wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego
  Przemówienie wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego

 

 • Iwona Arent - poseł na Sejm RP składająca kwiaty pod Kolumną Orła Białego
  Iwona Arent - poseł na Sejm RP składająca kwiaty pod Kolumną Orła Białego
 • dr Paweł Warot składający kwiaty pod Kolumną Orłą Białego
  dr Paweł Warot składający kwiaty pod Kolumną Orłą Białego
 • Warmińsko-Mazurski kurator oświaty składający kwiaty pod pomnikiem Orła Białego
  Warmińsko-Mazurski kurator oświaty składający kwiaty pod pomnikiem Orła Białego

 

 • Kolumna Orła Białego w Olsztynie
  Kolumna Orła Białego w Olsztynie

 

 

Tego dnia delegacja pracowników IPN złożyła jeszcze wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą plebiscyt 1920 r. znajdującą się na Domu Polskim – pomniku polskości, a także przy pomniku mazurskiego działacza plebiscytowego, zabitego przez niemieckich bandytów, Bogumiła Linki.

 • Złożenie kwiatów pod Domem Polskim
  Złożenie kwiatów pod Domem Polskim
 • Uroczystości upamiętniające plebiscyt 1920 r.
  Uroczystości upamiętniające plebiscyt 1920 r.
 • Uroczystości upamiętniające plebiscyt 1920 r.
  Uroczystości upamiętniające plebiscyt 1920 r.

 

Swoistego podsumowania wydarzeń związanych z plebiscytem na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz przedsięwzięć IPN związanych z jego upamiętnieniem dokonał tego dnia dr Paweł P. Warot, naczelnik olsztyńskiej Delegatury w popołudniowym programie redaktora Tadeusza Płużańskiego pt. „Gość radia 24”.

Materiał z relacji tego dnia pojawił się też w głównym wydaniu Wiadomości TVP, a także w cogodzinnym serwisie TVP Info.

 

do góry