Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność” – Suwałki, 1 lipca 2020

1 lipca 2020 r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku inauguruje obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Pierwszą częścią obchodów będzie otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” na Placu im. Marii Konopnickiej w Suwałkach 1 lipca o godz. 12:00. Wernisaże wystaw odbędą się równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Miesiące wakacyjne będą następnie świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy. Składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. 

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystaw w naszym regionie!

 1 lipca 2020 r. Suwałki: Plac im. Marii Konopnickiej, godz. 12:00

21 lipca 2020 r. Łomża: Plac Jana Pawła II, godz. 12:00

14 sierpnia 2020 r. Białystok: Plac przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, godz. 12:00

FINAŁ OGÓLNOPOLSKI

28 sierpnia 2020 r. Warszawa: Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

do góry