Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe – Brunona Tymińskiego, żołnierza AK, wujka „Inki” - Ełk, 24 czerwca 2020

24 czerwca 2020 r. w ełckim kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa został odprawiona Msza pogrzebowa ś.p. Brunona Tymińskiego. Urodzony w majątku Harasimowicze 15 kwietnia 1924 r. syn Jana i Heleny  w okresie okupacji podjął służbę w lokalnych strukturach Armii Krajowej. Po 1944 r. inwigilowany przez funkcjonariuszy PUBP w Sokółce jako „syn obszarnika”. W kolejnych miejscach zamieszkania działania Służby Bezpieczeństwa kontynuowano do 1980 r.

Brunon Tymiński przez wiele osób jest rozpoznawany jako depozytariusz pamięci historycznej o siostrze Eugenii Siedzik i siostrzenicy Danusi ps. „Inka”. Dzięki jego aktywności możemy dzisiaj dysponować istotnymi faktami z biografii obu kobiet. Nawet w czasach kiedy ich życiorysy nie były jeszcze publicznie znane pan Brunon z panią Wiesią Korzeń (siostrą „Inki”) dbali o zachowanie prawdy o tragicznych losach rodziny Siedzików.

W ostatnich latach Brunon Tymiński był prezesem struktur ŚZŻAK w Ełku. Na wieczną wartę odszedł w asyście sztandaru tej organizacji związkowej.

Ciało zmarłego złożono w rodzinnej mogile obok Heleny Tymińskiej.

do góry