Nawigacja

Aktualności

10 rocznica beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

Dokładnie 10 lat temu, 6 czerwca 2010 roku beatyfikowano zamordowanego w 1984 roku sługę bożego ks. Jerzego Popiełuszko. Uroczystej mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie przewodniczył delegat papieża Benedykta XVI, abp Angelo Amato. W uroczystościach uczestniczyła również matka księdza Jerzego – Marianna Popiełuszko. Zgodnie z postanowieniem papieża święto księdza Jerzego Popiełuszki obchodzone jest corocznie 19 października – w dzień śmierci kapłana.

Znaczące słowa wypowiedział podczas homilii arcybiskup Amato: „ Ks. Jerzy nie uległ pokusie, by żyć w komunistycznym obozie śmierci”. Podkreślał również, że dewizą kapłana były słowa św. Pawła „Zło dobrem zwyciężaj”. Wartości według których żył kapłan możemy odnaleźć m.in. w jego kazaniach. Dziesięć z nich tworzy wystawę „Dekalog Księdza Jerzego”, stworzoną przez Urszulę Gierasimiuk (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) oraz Pawła Kęskę (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki). W związku z dziesiątą rocznicą beatyfikacji Księdza Jerzego ekspozycję można oglądać od dziś na Placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Część wystawy dostępna jest również online pod adresem: https://www.facebook.com/watch/?v=564344157614285

Do ekspozycji przygotowane zostały również materiały edukacyjno-promocyjne w postaci zakładek do książki oraz magnesów z odwzorowanymi hasłami Dekalogu oraz zdjęciami użytymi w ekspozycji.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy.

do góry