Nawigacja

Aktualności

Konferencja prasowa w zwiąku z otwarciem wystawy o księdzu Jerzym Popiełuszce – 5 czerwca 2020 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku poświęca wiele uwagi pochodzącemu z Podlasia ks. Jerzemu Popiełuszce. Ten niezłomny kapłan i kapelan „Solidarności” został bestialsko zamordowany przez komunistów. Bezpośredni sprawcy jego śmierci zostali osądzeni w procesie toruńskim. Żaden z nich nie odbył w pełni kary zasądzonego więzienia, podczas gdy ich mocodawcy po czerwcu 1989 roku nadal pełnili wysokie funkcje państwowe. Obecnie szczególnego znaczenia nabiera kultywowanie pamięci o życiu i śmierci ks. Jerzego oraz osąd moralny zbrodniarzy, którzy doprowadzili do jego męczeńskiej śmierci.

Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, lecz opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje nam tego męczennika jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.

Wernisaż zorganizowano w grudniu 2019 r. na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie. Wystawa przygotowana przez Oddział IPN w Białymstoku we współpracy z Fundacją im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz samorząd województwa podlaskiego.

Media o wystawie:

https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/221816,dekalog-ksiedza-jerzego.html

https://bialystok.tvp.pl/48397602/05062020-godz-1830

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/184881#galeria

 

do góry