Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy „Ukradzione dzieciństwo” – Białystok, 25 lipca 2019

W Białymstoku wystawę „Ukradzione dzieciństwo” można obejrzeć do 20 września br. przez Teatrem Dramatycznym

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 25 lipca o godz. 12.00 na dziedzińcu przez Teatrem Dramatycznym w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,Ukradzione dzieciństwo”. Zebranych uczestników wydarzenia powitał dyrektor Oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela. Jednocześnie przedstawił on plany realizowane przez białostocki IPN związane z upamiętnianiem wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat. Następnie list marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego odczytał dyrektor departamentu Tomasz Szeweluk. Głos zabrał również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. O wystawie opowiedział naczelnik Biura Edukacji Narodowej dr Paweł Warot.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, instytucji kulturalnych, mieszkańcy miasta Białegostoku oraz turyści.

Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.
Podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych:
I Dzieci – życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości; II Obrońcy; III Oszukani?; IV Ofiary; V Obserwatorzy; VI Okaleczeni; VII Emigranci.

 

do góry