Nawigacja

Aktualności

Projekt edukacyjny „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

Zakończył się ogólnopolski projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" realizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. W ramach naszego regionu uczestniczyli w nim uczniowie z Białegostoku, Suwałk i Ełku.

W ramach realizacji projektu młodzież spotkała się z pracownikami Biura Poszukiwań  - szefem wolontariatu Markiem Nadolskim, archeologiem Michałem Nowakiem i  Bogusławem Łabędzkim, którzy opowiedzieli o pracach poszukiwawczych i roli wielu dziedzin nauki w procesie poszukiwań ofiar totalitaryzmów. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega współpraca archeologów, genetyków, antropologów, a także medyków sądowych czy znawców tematyki umundurowania i uzbrojenia. O możliwości wykorzystania źródeł pisanych w pracach poszukiwawczych opowiedział Karol Usakiewicz - pracownik archiwum w białostockim Oddziale IPN.

Zorganizowany wyjazd studyjny objął miejsca związane z ofiarami zbrodni niemieckich i sowieckich, ich pochówkami na terenie cmentarza wojskowego oraz teren zakończonych prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Uczniowie mieli także okazję wejść na teren aresztu śledczego w Białymstoku i zwiedzić miejsce pamięci ofiar dwóch systemów totalitarnych  - sowieckiego oraz nazistowskiego. 

Po odbyciu wszystkich spotkań każdy zespół w ramach rywalizacji konkursowej przygotował dwuminutowe etiudy filmowe, w których zawarta została refleksja na temat problematyki poruszanej w ramach projektu.

Wyłoniono 13 zespołów, których filmy zaprezentowane zostaną w czasie finału projektu w Pałacu Belwederskim. Na konkurs wpłynęło 6 prac z naszego regionu. 8 kwietnia na finał do Warszawy pojadą uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach.

W projekt zaangażowani są pracownicy Oddziałowego Biura Poszukiwań IPN w Białymstoku i Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej: Marta Chmielińska oraz Krzysztof Jodczyk.

do góry