Nawigacja

Aktualności

Zmarł kpt. Czesław Korenkiewicz, żołnierz Armii Krajowej ps. Piętaszek

Zmarł kpt. Czesław Korenkiewicz. Jako Prezes Koła ŚZŻAK czynił starania, by ocalić miejsce kaźni i pochówku polskich patriotów, uświęcone ich krwią – augustowską siedzibę NKWD i PUBP, tzw. „Dom Turka”

  • Czesław Korenkiewicz, żołnierz Armii Krajowej ps. Piętaszek
    Czesław Korenkiewicz, żołnierz Armii Krajowej ps. Piętaszek
13 grudnia w wieku 94 lat zmarł Czesław Korenkiewicz ps. „Piętaszek”, żołnierz AK, w 2013 r. uhonorowany nagrodą IPN „Świadek Historii”. Był Prezesem Obwodu Augustów Światowego Związku Żołnierzy AK, wiceprezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Pogrzeb kpt. Korenkiewicza odbędzie się 16 grudnia 2016 r. o godz. 10 w Bargłowie.
Niech odpoczywa w pokoju!
Czesław Korenkiewicz urodził się 2 czerwca 1922 r. w Netcie, pow. Augustów. Ukończył szkołę podstawową w Netcie Pierwszej w 1937 r., następnie rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Suwałkach. W 1939 r. naukę przerwała wojna. Członek ZWZ-AK – placówka „Góra” w Netcie od 11 listopada 1941 r. Przysięgę złożył przed por. Antonim Obiedzińskim ps. „Górny”, jego dowódcą kompanii był por. Feliks Michałowski ps. „Leśny”. Od października 1943 r. był słuchaczem konspiracyjnego Kursu Młodych Dowódców (Szkoła Podoficerska), po jego ukończeniu 11 listopada 1943 r. mianowany przez płk. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław” do stopnia starszego strzelca. Łącznik siatki konspiracyjnej. Ujawnił swoją konspiracyjną działalność 12 kwietnia 1947 r. w PUBP w Augustowie w ramach ustawy o amnestii, po ujawnieniu był przesłuchiwany i torturowany przez UB, nakłaniany do współpracy – nie wydał nikogo. Od 7 sierpnia 1994 r. był Prezesem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Augustowie. Jednym z głównych celów swojej działalności kombatanckiej Pan Czesław Korenkiewicz uczynił utrwalenie dla potomności etosu Armii Krajowej. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu powstały na terenie Powiatu Augustowskiego: pomniki poświęcone żołnierzom Armii Krajowej (m.in. w Nowince, przed kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie, na cmentarzu parafialnym w Augustowie), tablice w kościołach (m.in. w Bargłowie Kościelnym, Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie). Jako Prezes Koła ŚZŻAK czynił starania, by ocalić miejsce kaźni i prawdopodobnie też pochówku polskich patriotów, uświęcone ich krwią – augustowską siedzibę NKWD i PUBP, tzw. „Dom Turka”, w imieniu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Augustowie wraz z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie oraz ze Związkiem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, Związkiem Sybiraków Oddział w Augustowie wystąpił do Podlaskiego Konserwatora Zabytków o wpisanie „Domu Turka” w Rejestr Zabytków Nieruchomych. Kilkuletnia batalia tych środowisk zakończyła się sukcesem – 1 kwietnia 2011 r. „Dom Turka” został wpisany przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w rejestr zabytków województwa podlaskiego. W 2006 r. Pan Czesław Korenkiewicz był jednym z założycieli i wiceprezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.
Czesław Korenkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Memoria”, Medalem „Pro Patria”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem Walki o Niepodległość, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Biogram opracował Zbigniew Kaszlej
do góry