Nawigacja

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, 13 kwietnia 2023

13 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przygotowany przez uczniów program historyczno-muzyczny „Zbrodnia Katyńska- prawda i pamięć” wprowadział zgromadzonych w klimat uroczystości. Warto dodać, że w 2013 roku społeczność tamtejszej szkoły uhonorowała pamięć Łomżan zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku, poprzez posadzenie dębu i ufundowanie tablicy pamięci. Fundamentem szkolnego miejsca pamięci była garść ziemi przywieziona przez uczniów z polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

W wypowiedziach uczniów, przeplatanych utworami muzycznymi Chopina i Marcellego, znalazło się też wspomnienie ofiar - 32 synów Ziemi Łomżyńskiej oraz Stefana Najdy - policjanta Posterunku Policji w Małym Płocku - zamordowanych  przez NKWD  w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wszystkim ofiarom Katynia swój wiersz zadedykowała Anna Gładysiak - uczennica kl.4TŻ - laureatka V edycji konkursu „Historia najnowsza w poezji dzieci i młodzieży” zorganizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Podczas uroczystości prelekcję wygłosiła Magdalena Dzienis-Todorczuk z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, która przybliżyła młodzieży tło historyczne, sytuację geopolityczną i cały ogrom tej nierozliczonej  do dziś zbrodni oraz jej skutki. Podkreśliła, że na podstawie uchwały kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej, NKWD wymordowało blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich ok. 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i m.in. policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Przedstawiła Katyń jako świadectwo wierności Rzeczypospolitej i przestrogę dla przyszłych pokoleń. Prelegentka nawiązała również do dramatu rodzin, które w kwietniu 1940 r. deportowano do Kazachstanu. Opowiedziała również o funkcjonującym w PRL kłamstwie o Zbrodni Katyńskiej - narracji przypisującej dokonanie zbrodni Niemcom, obowiązującej oficjalnie do ok. 1990 roku. Przybliżyła  uczniom  trudną drogę do  ujawnienia całej prawdy o Katyniu, a szczególnie o problem w związku z ustaleniem nazwisk 3870 ofiar barbarzyńskiego mordu w Mińsku, które do dziś pozostają bezimienne oraz nieznane jest miejsce ich pochówku. W swoim wystąpieniu podkreśliła również konieczność kultywowania  pamięci  o polskich elitach zamordowanych wiosną 1940 przez NKWD, jako ponadczasowej wartości patriotycznej. Wyrazem tej pamięci było złożenie przez delegację uczniów oraz Magdalenę Dzienis-Todorczuk wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalenie  zniczy przy szkolnym miejscu pamięci  łomżyńskich ofiar Katynia.

Uzupełnieniem programu historyczno-muzycznego była szkolna ekspozycja „Katyń-prawda i pamięć”, przygotowana przez uczniów w oparciu o fotografie i materiały z Muzeum Katyńskiego w Warszawie. 

 

Organizatorami uroczystości byli nauczyciele: Elżbieta Wiśniewska, Wiesław Czupryński, Karol Szleszyński oraz Kamil Galanek.

Fot.: Kamil Galanek, Wiesław Czupryński

 

 

 

do góry