Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia - "Stan wojenny w regionie łomżyńskim" - Łomża, 13 grudnia 2022

W województwie łomżyńskim podczas stanu wojennego aresztowano i internowano 34 osoby. Najwięcej z Łomży, ale także z Zambrowa, Grajewa i Kolna. Początkowo przewieziono ich do aresztu śledczego w Białymstoku, będącego ośrodkiem przejściowym. Przebywające w nim kobiety przewieziono do Gołdapi, mężczyzn zaś do Suwałk. Represje odczuło wielokrotnie więcej osób, m.in. członkowie rodzin aresztowanych, wyrzuceni z pracy, żołnierze, którym przedłużono służbę, twórcy w kajdanach cenzury

 

W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, tj. 13 grudnia 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Przystanek Historia" w Łomży.

Wykład "Stan wojenny w regionie łomżyńskim" wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz (Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku).


W spotkaniu udział wzięła młodzież ze szkół średnich z powiatu łomżyńskiego wraz z  nauczycielami.

 

Ogromną rolę w tworzeniu równoległego życia społecznego i kulturalnego pełnił wówczas Kościół, co potwierdza postępowanie m.in. bp. Mikołaja Sasinowskiego, który podejmował osobiste interwencje na rzecz represjonowanych. Opór przeciwko wojskowemu reżimowi na tereach łomżyńskich polegał przede wszystkim na malowaniu napisów na murach, kolportowaniu ulotek i działalności poligraficznej. Nie tylko w Łomży, Zambrowie i Grajewie, ale także m.in. we Wnorach-Wiechach, Lachowie i Bronowie.  Stan wojenny dotknął całe społeczeństwo, chociażby poprzez obowiązującą godzinę milicyjną, czy też problemy z dojazdem do osób chorych, ograniczenie poruszania się, blokady telefonów itd. 

 

do góry