Nawigacja

Aktualności

158. rocznica urodzin Romana Dmowskiego - Drozdowo, 9 sierpnia 2022

9 sierpnia 2022 r., w 158. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego w Drozdowie, gdzie w styczniu 1939 r. wybitny Polak zmarł, pod tablicą jemu poświęconą złożono kwiaty i oddano mu cześć.

Podczas uroczystości powiat łomżyński i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej podpisały porozumienie o współpracy.

Na uroczystościach białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Krzysztof Sychowicz.

 Fot. 4lomza.pl

 

Roman Dmowski

Urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie część Warszawy). Życiorys Dmowskiego wypełniała służba Polsce. Wraz z Józefem Piłsudskim należał do grona największych umysłów politycznych Polski XIX i XX w. Był orędownikiem modernizacji kraju, doskonale rozumiejąc, że tradycję można ocalić tylko w nowoczesnych formach. Po I wojnie światowej, wraz z Ignacym Janem Paderewskim, był delegatem odradzającej się Polski na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie walczył o kształt przyszłych granic państwa. Cieszył się na Zachodzie autorytetem, był traktowany na równi z przedstawicielami zwycięskiego obozu aliantów. Podpisy jego i Paderewskiego widnieją pod Traktatem Wersalskim, który po 123 latach zaborów przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata, jako byt rzeczywisty, uznany prawem w rodzinie państw i narodów. Sukces ten jest największym dziełem jego życia.

W okresie międzywojennym Roman Dmowski pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych i był posłem. Nadal angażował się w rozwój ruchu narodowego, a także w działalność publicystyczną. Zmarł 2 stycznia 1939 r. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Polecamy wydany przez IPN album Jolanty Mysiakowskiej-Muszyńskiej i Wojciecha Jerzego Muszyńskiego poświęcony życiu i działalności politycznej Romana Dmowskiego. Album zawiera ponad 400 zdjęć, rysunków, skanów dokumentów i karykatur z epoki, zaprezentowanych w układzie chronologiczno-rzeczowym.

do góry