Nawigacja

Aktualności

82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę – Augustów, 17 września 2021

Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r. odcisnęła na Polakach II RP piętno terroru. Obywateli polskich ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej spotkały aresztowania, sowieci grabili ich majątki, przeprowadzali wywózki na Wschód, w końcu mordowali. Rolą Instytutu Pamięci Narodowej jest zachowanie pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach.

17 września Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku wspólnie z młodzieżą z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej z opiekunką Danutą Kaszlej zorganizował w Augustowie obchody rocznicy agresji sowieckiej. Na cmentarz,  nad groby poległych wtedy polskich żołnierzy przybyła młodzież szkolna wraz z samorządowcami. Obecna była także delegacja IPN w składzie: dr hab. Piotr Kardela dyrektor Oddziału, Urszula Gierasimiuk naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, dr hab. Krzysztof Sychowicz naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych, dr Jarosław Schabieński naczelnik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Delegacja IPN złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Dyrektor Oddziału opowiedział zgromadzonym o sowieckiej inwazji i jej dalekosiężnych konsekwencjach dla polskiego państwa i narodu. Kolejnym miejscem gdzie przypomniano o wydarzeniach z 17 września, złożono kwiaty i zapalono znicze była wieś Białobrzegi, gdzie pomnik-krzyż upamiętnia kilkunastu polskich żołnierzy rozstrzelanych w tym miejscu przez sowietów 23 września 1939 r.

Delegacja IPN złożyła również kwiaty pod pomnikiem Sybiraków i na cmentarzu wojskowym w Białymstoku.

Wcześniej podjętymi działaniami Oddziału w ww. zakresie były przeprowadzone przez edukatorów IPN szkolenia dla nauczycieli i zajęcia dla uczniów w podlaskich szkołach, z wykorzystaniem teki edukacyjnej „Agresja sowiecka na Polskę i okupacja wschodnich terenów Rzeczypospolitej (1939-1941)”. Intencją autorów pakietu edukacyjnego było udostępnienie uczniom i nauczycielom szerokiego wybory materiałów źródłowych i ikonograficznych oraz pomocy naukowych, które z pewnością wzbogacą metody nauczania historii. Edukatorzy Instytutu przeprowadzili w dniu uroczystości również prelekcje pt. „Po pierwszym września siedemnasty” dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego ​im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie.

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie 17 września odbyły się  przeprowadzone przez Magdalenę Dzienis-Todorczuk i Radosława Wnorowskiego warsztaty dla uczniów i nauczycieli w oparciu o materiały edukacyjne przygotowane przez Oddział IPN w Białymstoku. Podczas spotkania obecni wysłuchali wykładu pt. „Pamięć i trauma. Doświadczenie zesłania we wspomnieniach deportowanych w głąb ZSRS w latach 1940-1941”. Dodatkowo odbyła się prezentacja teki edukacyjnej IPN.

Natomiast w Łomży tego samego dnia odbył się VII Marsz Cieni będący upamiętnieniem żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej, zamordowanych przez sowietów w 1940 r. w Katyniu. Wydarzenie jest współorganizowane przez Oddział IPN w Białymstoku i Stowarzyszenie Grupa „Wschód”. IPN reprezentowała naczelnik Urszula Gierasimiuk.

W kolejnych dniach planowany jest jeszcze Przystanek Historia IPN w Siemiatyczach pt. „Pamięć i trauma. Doświadczenie zesłania we wspomnieniach deportowanych w głąb ZSRS w latach 1940–1941” i pokaz filmu „Przeżyć Sybir oraz Przystanek Historia IPN w Hajnówce z wykładem o represjach sowieckich po 17 września.

 

 

do góry