Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy poświęconej Tadeuszowi Katelbachowi w rocznicę powstania sejneńskiego – Sejny, 23 sierpnia 2021

Z inicjatywy IPN Oddział w Białymstoku we współpracy z Pocztą Polską Tadeusz Katelbach został upamiętniony w Sejnach. Poświęcona mu tablica memoratywna zawisła na budynku Poczty Polskiej przy ul. marszałka Józefa Piłsudskiego 24. Tadeusz Katelbach był pierwszym powstańczym komendantem Sejn po wyzwoleniu miasta z rąk wojsk litewskich w roku 1919. Ten niezwykle zasłużony patriota, Peowiak, członek Towarzystwa Straży Kresowej, senator RP, pisarz i publicysta, zmarł na emigracji w Stanach Zjednoczonych w 1977 r. Tablica została zamontowana w rocznicę jego śmierci – 9 listopada 2020 r. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się w rocznicę wybuchu powstania sejneńskiego 23 sierpnia 2021 r.

Uroczystość prowadziła naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku – Urszula Gierasimiuk. Powitała obecnych gości i na wstępie przypomniała rys historyczny powstania sejneńskiego:

Powstanie sejneńskie trwające od 22 do 28 sierpnia 1919 roku było jednym z ważniejszych wydarzeń w procesie odradzania się II Rzeczpospolitej, na pewno wpisało się w szlak zwycięskich zmagań o kształt granicy nowo powstającego państwa. Powstanie sejneńskie jest niezwykle istotnym elementem regionalnej historii tej ziemi.

Następnie głos zabrał Dyrektor białostockiego Oddziału IPN w Białymstoku mówiąc o ideałach niepodległości:

Tadeusz Katelbach był wierny idei niepodległości, tak jak wiele osób jego pokolenia. To była ich postawa i wyznawane ideały, a te ideały były ideałami niepodległościowymi. Oni te ideały zachowali i kultywowali do końca swoich dni

 

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, autor biografii Tadeusza Katelbacha dr hab. Sławomir Cenckiewicz  w swoim przemówieniu powiedział:

Na 80 lat życia, praktycznie 70 lat poświecił działalności niepodległościowej. Zaczynał ją bowiem już w latach szczenięcych. Był m.in. obrońcą Lwowa, a później realizował rozmaite misje polityczne. W czasie II wojny światowej był urzędnikiem w ministerstwie informacji i dokumentacji rządu na uchodźstwie, gdzie specjalizował się w problematyce niemieckiej. Pracował też w Radiu Wolna Europa. To jeden z najbardziej znamienitych działaczy niepodległościowych polskiej emigracji.

Odsłonięcia tablicy dokonali: dr hab. Piotr Kardela,  dr hab. Sławomir Cenckiewicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor Poczty Polskiej Bożena Łoś. Zebranym rodzinom powstańców sejneńskich wręczono znicze i tabliczki „Grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Pracownicy IPN zaprezentowali gościom uroczystości folder edukacyjny poświęcony Tadeuszowi Katelbachowi. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą.

Dzień wcześniej, 22 sierpnia prezentowana była w Sejnach wystawa o powstaniu sejneńskim. Urszula Gierasimiuk złożyła kwiaty na grobach powstańców w Sejnach a dr Jarosław Schabieński złożył wieniec na grobie dowódcy powstania Wacława Zawadzkiego i jego poległym podkomendnych na cmentarzu w Suwałkach.

do góry