Nawigacja

Aktualności

Regionalna edycja ogólnopolskiego konkursu „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej. Odznaczeni Medalem oraz Krzyżem Niepodległości” (zgłoszenia do 20 kwietnia 2018 r.)

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej. Odznaczeni Medalem oraz Krzyżem Niepodległości”. Konkurs ma charakter edukacyjny. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez zachęcenie do poszukiwań w swoich miejscowościach osób odznaczonych Krzyżem bądź Medalem Niepodległości - zasłużonych w walce o niepodległość oraz odkrywania ich historii. Jest to pierwsza edycja konkursu realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w partnerstwie z Ministerstwie Edukacji Narodowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Głównym założeniem konkursu jest odkrycie Bohaterów Niepodległej wśród swoich najbliższych. Uczestnicy powinni odszukać w swoich miejscowościach, bądź w okolicy osoby uhonorowane w okresie międzywojennym Krzyżem Niepodległości lub Medalem Niepodległości. Wystarczy zatem odnaleźć w najbliższym regionie uczestnika walk o niepodległość, który otrzymał powyższe odznaczenie i przygotować jedną z trzech możliwych form prac konkursowych.  Regulamin wraz z dodatkowymi informacjami znajduje się na stronie internetowej: http://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/konkurs Na podstronie http://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html znajduje się także baza danych, w której można odszukać interesującą nas odznaczoną osobę. Wychodząc naprzeciw trudnościom z odnalezieniem przedwojennych Bohaterów koordynator konkursu w Oddziale w Białymstoku przygotował listę kilkudziesięciu nazwisk wraz z miejscowościami, z którymi związane były odznaczone osoby. Zachęcamy do kontaktu osoby zainteresowane. Termin rejestracji za pośrednictwem formularza internetowego mija 20 kwietnia. Prace konkursowe należy złożyć do 8 czerwca u koordynatora w Oddziale w Białymstoku. Zapraszamy również do obejrzenia spotu promującego konkurs: https://www.youtube.com/watch?v=Cntxgzenz5c&feature=youtu.be

Koordynatorem konkursu w Oddziale IPN w Białymstoku jest Marta Chmielińska (marta.chmielinska@ipn.gov.pl)

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

do góry