Nawigacja

Konferencje naukowe

Konferencja rocznicowa: Wybory czerwcowe 1989 roku na Białostocczyźnie - perspektywa 30-lecia – Białystok, 4 czerwca 2019

W związku z trzydziestą rocznicą przemian roku 1989 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zorganizował konferencję rocznicową: Wybory czerwcowe 1989 roku na Białostocczyźnie - perspektywa 30-lecia​​. Spotkanie odbyło się w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Konferencję otworzył witając przybyłych gości naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN Eugeniusz Korneluk. Następnie podkreślając znaczenie spotkania głos zabrała dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek zachęcając obecnych do obejrzenia wystawy towarzyszącej wydarzeniu o tej samej tematyce. W spotkaniu uczestniczyli min. uczestnicy wydarzeń tamtych lat.

Zostały zaprezentowane następujące referaty:

  1. dr hab. Piotr Kardela Droga do wyborów z czerwca 1989 roku
  2. Emilia Świętochowska Powstanie Komitetu Obywatelskiego w Białymstoku
  3. dr Paweł Piotr Warot Wybory czerwcowe na Białostocczyźnie w prasie partyjnej
  4. Jolanta Drozdowska Charakterystyka zasobu archiwum Oddziały IPN w Białymstoku
  5. Wojciech Fedorowicz Zniszczenia dokumentacji operacyjnej UB i SB w okresie 1989-1990 na przykładzie WUSW Białystok
  6. Izabela Kuna 4 czerwca 1989 roku w ikonografii oddziałowego archiwum IPN

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Podlaskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku stanowią jedno z najistotniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski. Pierwsze, co prawda nie w pełni demokratyczne i kontrolowane przez aparat partyjno-państwowy (w sukurs któremu przychodził aparat bezpieczeństwa PRL), stanowiły jednak niezwykle ważny krok na drodze ku wolności. Jak dowodzą badacze dziejów najnowszych, ów historyczny plebiscyt zapoczątkował bezprecedensowy proces przemian społeczno-politycznych w kraju, tzw. transformację ustrojową.

do góry