Nawigacja

Konkursy historyczne

Konkurs ,,Policjanci w służbie historii’’ – warsztaty - Białystok, 25 lutego 2019

W siedzibie białostockiego oddziału IPN w dniu 25 lutego 2019 r. o godzinie 11:00 spotkały się zespoły, które zgodnie z regulaminem zakwalifikowały się do udziału w warsztatach, a więc uczniowie wraz z opiekunami z następujących szkół mundurowych: Liceum Ogólnokształcącego CN-B w Białymstoku, LO Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku, LO im. mjr. W. Raginisa Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku oraz Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica w Szczytnie.  

Spotkanie rozpoczął Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi wykładem pt.: ,,Ostaszków – Kalinin – Miednoje”. Następnie trzyosobowe zespoły wzięły udział w warsztatach na temat pracy z kamerą i źródłem historycznym poprowadzanych przez Urszulę Gierasimiuk (pracownika OBEN IPN). Zdobytą wiedzę uczestnicy projektu zastosowali natychmiast w praktyce nagrywając spotkanie ze świadkiem historii - Mieczysławem Plutą, który opowiedział zebranym o swoim ojcu, st. post. Wojciechu Plucie, przedwojennym policjancie, który został zamordowany w Kalininie. Pan Mieczysław przyniósł na spotkanie pamiątki rodzinne dzieląc się z zebranymi wspomnieniami z dzieciństwa. 

W kolejnym etapie trwających warsztatów uczniowie poznali tajniki pracy policji dzięki funkcjonariuszom Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Białymstoku.

Warsztaty skierowane do uczniów szkół mundurowych zorganizowane zostały przez Oddział IPN w Białymstoku we współpracy z Komendą Główną Policji, którą reprezentowały nadkom. Agnieszka Kuczyńska-Bielawska Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP oraz sierż. szt. dr Agnieszka Łapińska. Swoją wiedzą przedsięwzięcie wspierała również Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku - Agnieszka Markiewicz Cybulska.

Zapraszamy do obejrzenia!

https://www.facebook.com/IPN.Bialystok/videos/371830830069236/

 

do góry