Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

Uroczystość poświęcenia kolumbariów na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku - miejsca spoczynku ok. 430 szczątków ludzkich - 29 września 2022

Instytut Pamięci Narodowej informuje, że 29 września 2022 r. o godz. 12 rozpoczynają się uroczystości poświęcenia kolumbariów na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Stanowią one miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy i osób cywilnych – ofiar zbrodni dokonanych przez niemieckich okupantów i reżim komunistyczny w latach 1939-1956, których szczątki zostały odnalezione i ekshumowane przez IPN. Byli wśród nich mężczyźni, kobiety i dzieci. Ginęli w egzekucjach, katowani w śledztwie, umierali z głodu.

  • Kolumbarium - Białystok

Odkryte głównie na terenie miejscowego aresztu śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku szczątki około 430 osób zostały złożone w kolumbariach na cmentarzu wojskowym w Białymstoku w październiku 2020 r. Ze względu na obowiązujący wówczas reżim sanitarny związany ze stanem pandemii uroczystości zostały przeniesione na późniejszy termin.

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa sfinansowało budowę kolumbariów na białostockim cmentarzu wojskowym. Łącznie powstało dziesięć obiektów o statusie kwatery wojennej, w których w pojedynczych trumnach, w osobnych niszach umieszczono ekshumowane szczątki więźniów. Każda z budowli opatrzona jest tablicą pamiątkową z informacją o spoczywających w nich ofiarach dwóch totalitaryzmów.

Będąc depozytariuszami pamięci o wszystkich tych, którzy zostali zamordowani za to, że byli Polakami, organizujemy uroczystości upamiętniające Ofiary zbrodni totalitarnych reżimów pochowane w białostockich kolumbariach. W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej spłaca dług zaciągnięty wobec tych, którzy nie doczekali wolności.

 

Plan uroczystości:

– o godz. 12.00 msza święta w intencji ofiar totalitaryzmów w Archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, ul. Kościelna 2.

– o godz. 13.30 uroczyste poświęcenie kolumbariów na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku przy ul. 11 Listopada 1,  połączone z ceremonią złożenia wieńców.

 

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl


Oddział IPN w Białymstoku
Natalia Krzywicka
​kom. 608 642 104, tel. (85) 664 57 82
natalia.krzywicka@ipn.gov.pl

 

www.ipn.gov.pl

Twitter IPN

Facebook IPN

do góry