Nawigacja

Publikacje zwarte

Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w fotografiach por. Wiesława Szpakowicza

Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w fotografiach por. Wiesława Szpakowicza, oprac. Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk, Warszawa 2010, 271 s.

Prezentowany album został przygotowany w oparciu o materiały pochodzące z archiwum rodzinnego Jana Szpakowicza. Są to fotografie wykonane przez jego ojca, por. Wiesława Szpakowicza. Autor fotografii brał udział w kampanii 1939 r., a następnie służył w PSZ na Zachodzie. Por. Szpakowicz, ps. „Pak” zginął 30 X 1942 podczas lotu do Polski. Samolot Halifax lecący z W. Brytanii z ekipą „cichociemnych” rozbił się w Norwegii.

Album składa się z części wstępnej, omawiającej historię PSZ na Zachodzie, autorstwa Anny Marcinkiewicz-Kaczmarczyk, biogramu por. Wiesława Szpakowicza autorstwa Krzysztofa Tochmana oraz około 150 niepublikowanych wcześniej fotografii, chronologicznie w sześciu rozdziałach. Zdjęcia ukazują tworzenie armii polskiej we Francji, jej ewakuację i odbudowę w Wielkiej Brytanii, a następnie formowanie i szkolenie 4 Kadrowej Brygady Strzelców oraz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Do publikacji została załączona płyta DVD, która obok kilkuset fotografii wykonanych m.in. przez por. Szpakowicza, zawiera również dokumenty dotyczące jego osoby, a także PSZ na Zachodzie.

 

do góry