Nawigacja

Publikacje zwarte

Wybory do sejmu z 19 stycznia 1947 roku w województwie poznańskim. Wybór źródeł

Wybory do sejmu z 19 stycznia 1947 roku w województwie poznańskim. Wybór źródeł, wstęp P. Orzechowski, wybór i opracowanie P. Drzymała, W. Makuch, A. Chmielewska-Metka, P. Orzechowski, A. Piotrowski, Poznań 2010, 602 s.

Niniejsza publikacja zawiera dotychczas nieznane dokumenty, wytworzone przez urzędy bezpieczeństwa, dotyczące przygotowań oraz przeprowadzenia wyborów na terenie województwa poznańskiego. Szczególną ich zaletą są, zanotowane przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa, publikowane po ponad sześćdziesięciu latach, wyniki ze wszystkich obwodów wyborczych. Prezentowane źródła odkrywają kulisy działań tych organów, ukierunkowanych na: sterroryzowanie społeczeństwa, rozbicie lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego i, co było wówczas dla komunistycznej władzy niezmiernie istotne, na techniczne wykonanie fałszerstwa.

„Przy pomocy sieci agenturalno-informacyjnej kontrolować antyrządową działalność kleru (treści kazań, spowiedzi, działalność księży poza kościołem)”.

„Na zebraniu Polskiej Partii Robotniczej w Czerwonaku omawiano między innymi sprawę iścia [tak w oryginale] ludności za Blokiem Demokratycznym do Wyborów. Ustalono, że w dniu 19 I 1947 r. będzie głosowało około 80% za Blokiem Demokratycznym”.

„Od godz. 7.00 zaczęli doprowadzać grupami wyborców do Urn, lecz odprowadzający z powodu natłoku i dezorganizacji w samym lokalu wyborczym nie był w stanie stwierdzić czy obywatele przez niego doprowadzeni faktycznie do kopert wkładają trójki czy też inne numerki”.
 

do góry