Nawigacja

Aktualności

Zaproszenie - Przystanek Historia Siemiatycze + promocja znaczka pocztowego - Siemiatycze, 7 lutego 2023

W trakcie spotkania Marek Gajewski z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku wygłosi wykład pt. "Największe Bitwy Powstania Styczniowego. Siemiatycze 1863 r." oraz odbędzie się promocja okolicznościowego znaczka pocztowego upamiętniającego bitwę w Siemiatyczach (6-7 II 1863).

7 lutego 2023 roku o godz. 10:00 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury (ul. Zaszkolna 1) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Przystanek Historia".

Wydarzenie odbędzie się z okazji przypadającej w tym roku 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

W trakcie spotkania Marek Gajewski z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku wygłosi wykład pt. "Największe Bitwy Powstania Styczniowego. Siemiatycze 1863 r.".

Dołącz do wydarzenia na Facebook'u!

O godz. 10:00 odbędzie się wykład dla uczniów siemiatyckich szkół, a o godz. 16:40 - dla mieszkańców Siemiatycz i okolic.

 

Natomiast o godzinie 11:00 odbędą się miejskie uroczystości w Siemiatyczach na cmentarzu przy ul. Powstania Styczniowego, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku poświęconym powstańcom walczącym za wolność Ojczyzny w 1863 r.

Dodatkowo tego dnia odbędzie się promocja znaczka okolicznościowego stworzonego we współpracy z Pocztą Polską - z serii "Największe bitwy i potyczki powstania styczniowego na terenie województwa podlaskiego" w ramach 160. rocznicy powstania.  - o godzinie 16:30 prezentacji dokona dyrektor Oddziału Insytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr Marek Jedynak.

 

Organizatorzy: 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku

Piotr Siniakowicz - burmistrz Siemiatycz

Siemiatycki Ośrodek Kultury

 

Powstanie Styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i było największym powstaniem przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Uczestniczyło w nim ponad 200 tys. osób, które wzięły udział w ponad 1200 bitwach i potyczkach, w tym w największej bitwie powstania - Bitwie Siemiatyckiej. Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.

do góry