Nawigacja

Aktualności

„Droga do wolności”. IV bieg im. ks. Stanisława Suchowolca i Niepodległościowy Festyn Rodzinny - Dojlidy - Białystok, 11 maja 2019

Już po raz czwarty białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku byli organizatorami wydarzenia, które miało na celu upamiętnienie postaci księdza Stanisława Suchowolca. 

W dniu 11 maja 2019 r. odbył się IV Bieg im. ks. Stanisława Suchowolca pod hasłem Droga do Wolności. Bieg wyruszył z placu przy kościele  pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach. Uczestnicy przebiegli ulicami: S. Suchowolca – J. Kuronia – Żurawią – Wiewiórczą – Myśliwską – S. Suchowolca. Bieg był głównym punktem obchodów upamiętniających postać księdza Stanisława Suchowolca. Poprzedziła go msza święta w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach.  Uroczystość zakończył Niepodległościowy Festyn Rodzinny. Oprawę muzyczną zapewnili: zespół Nervovoohoży oraz Tolek Jabłoński.

 

Ks. Stanisław Suchowolec urodził się 13 V 1958 r. w Białymstoku, gdzie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne. W czerwcu 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. Od 11 XI 1984 celebrował comiesięczne Msze święte za Ojczyznę, podczas których wygłaszał patriotyczne kazania. Był inicjatorem powstania izby pamięci i symbolicznego grobu ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli. Represjonowany przez SB, kilkakrotnie pobity przez „nieznanych sprawców”, nękany anonimowymi pogróżkami. Od VI 1986 r. był wikariuszem parafii Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach, gdzie również odprawiał Msze święte za Ojczyznę. Również tam zainicjował budowę symbolicznego grobu ks. Jerzego. Był założycielem Duszpasterstwa Robotników w Białymstoku, kapelanem białostockich struktur KPN, białostockiego oddziału Komisji Interwencji i Praworządności „Solidarności”. Od lata 1988 r. był kapelanem „Solidarności” na wniosek Komitetu Organizacyjnego przy Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku. W tym czasie jego samochód był kilkakrotnie uszkadzany przez „nieznanych sprawców”. Ks. Stanisław był członkiem Niezależnego Ruchu Społecznego „S” im. ks. Jerzego Popiełuszki. Zginął tragicznie 30 I 1989 r. w swoim mieszkaniu na plebanii w wyniku zbrodniczego podpalenia.

do góry