Nawigacja

Aktualności

Prezentacja albumu "Architekt wielkiej Polski. Roman Dmowski 1864–1939" – Białystok, 22 stycznia 2019

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej pragnął na trwałe uhonorować twórców naszej państwowości. Wydając jednocześnie sześć publikacji stanowiących komplet, oddaliśmy hołd najważniejszym politykom II Rzeczypospolitej Polskiej. Reprezentowali oni różne nurty polityczne i warstwy społeczne. Urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to w odpowiedniej chwili potrafili współdziałać wokół jednego, nadrzędnego hasła: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku zwycięstwu i wolności.

W dniu 22 stycznia 2019 r. w cyklu spotkań „Przystanek Historia” IPN w  Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A zaprezentowany został jeden z wspomnianych albumów: "Architekt wielkiej Polski. Roman Dmowski 1864–1939”. W spotkaniu wziął udział współautor: Wojciech Jerzy Muszyński. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem zgromadzonych uczestników. Na koniec zaproszeni goście chętnie wzięli udział w dyskusji zasypując autora mnóstwem pytań.

Opis publikacji: "Album poświęcony życiu i działalności politycznej Romana Dmowskiego podzieliliśmy na trzy części. Pierwsza Niepodległościowy konspirator obejmuje lata 1864–1905, druga Polityk i dyplomata koncentruje się na okresie aktywności politycznej Romana Dmowskiego w rosyjskiej Dumie Państwowej (od 1906) do 1919 r., czyli działalności dyplomatycznej na rzecz sprawy polskiej na forum konferencji pokojowej w Wersalu. Narracja ostatniej części Myśliciel polityczny rozpoczyna się w 1920 r. i przybliża dorobek intelektualny Dmowskiego do 1939 r., czyli jego śmierci. Każdą z części otwiera tekst monograficzny, którego uzupełnieniem są materiały ikonograficzne i obszerne cytaty zaczerpnięte z pism Romana Dmowskiego oraz osób mu współczesnych – zarówno admiratorów jego idei, jak i politycznych rywali. Album zawiera łącznie ponad 400 zdjęć, rysunków, skanów dokumentów i karykatur z epoki, zaprezentowanych w układzie chronologiczno-rzeczowym".
https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/59014,Architekt-wielkiej-Polski-Roman-Dmowski-18641939.html

Relacja w tvp: https://bialystok.tvp.pl/40983915/23012019-godz-1830 (16:41)

 

do góry