Nawigacja

Aktualności

Uroczystość związana z upamiętnieniem ofiar systemu komunistycznego ekshumowanych w Olmontach, - Białystok-Olmonty, 9 listopada 2018

W dniu 9 listopada 2018 r. z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofa Marcinowicza oraz Dyrektora Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym Krzysztofa Sokólskiego, a także Stowarzyszenia OLMONTY reprezentowanego przez Jana Litwińczuka, odbyły się  uroczystości upamiętnienia ofiar systemu komunistycznego osób ekshumowanych w lesie pod Olmontami.

Na uroczystość przybyły rodziny najbliższych ofiar ekshumowanych i pochowanych na tym cmentarzu wojskowym: Romuald Guzieniuk - rodzony brat Czesława Guzieniuka ps. „Gałąź” oraz jego siostrzeniec Jerzy Słomianko. Obecne było również rodzeństwo pochowanego tu Konstantego Kuźmickiego: siostra Anastazja Koszycka i jego brat Stefan Kuźmicki oraz siostra pochowanego Piotra Tomaszyckiego – Czesława Wołonciej.

Byli z nami dziś również: w imieniu wiceministra wpraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego - Marek Skrypko, w imieniu posła na sejm Dariusza Piątkowskiego - Emilia Madras, Romuald Szeremietiew - prof. nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej, doradca wojewody podlaskiego - Romana Czepe, płk. Sławomir Kocanowski – dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, młodszy inspektor Jacek Kumpiałowski – Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, płk. Dariusza Szorc - Wojskowy Komendant Uzupełnień, płk. Wojciech Prażmowski – dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku oraz wieli innych przedstawicieli instytucji państwowych i służb mundurowych. Nie zabrakło przy tym nauczycieli, młodzieży, harcerzy z 40 Grunwaldzkiej Białostockiej Drużyny Wielopoziomowej.

Obecne były również osoby zaangażowane w odkrywanie prawdy o Olmontach: Tadeusz Waśniewski, Jerzy Rybnik syna płk. Aleksandra Rybnika oraz prof. Józef Maroszek.

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu wojskowym w Białymstoku od Apelu Pamięci i salwy honorowej w wykonaniu 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Po hymnie odśpiewanym przez chór ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Kleosina wystąpił dr Tadeusz Waśniewski.  Następnie naczelnik OBUWiM dr Jarosław Schabieński odczytał list prezesa IPN, Marek Skrypko odczytał list Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego, a Emilia Madras odczytała list posła na sejm Dariusza Piątkowskiego. Ostatnie wystąpienie należało do prof. Romualda Szeremietiewa. Ksiądz proboszcz parafii św. Ojca ,,Pio” w Białymstoku poświęcił nagrobki. Złożono kwiaty, zapalono znicze, po czym dalszą część uroczystości kontynuowano pod tablicą pamiątkową w Olmontach.

W asyście sztandaru i żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” wraz z Dowódcą płk. Sławomirem Kocanowskim na czele, nastąpiło odsłonięcie tablicy memoratywnej:

W HOŁDZIE

ŻOŁNIERZOM PODZIEMIA ANTYKOMUNISTYCZNEGO

ORAZ DZIAŁACZOM ORGANIZACJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

BESTIALSKO POMORDOWANYM PRZEZ FUNKCJONARIUSZY

KOMUNISTYCZNEGO APARATU REPRESJI

W LATACH 1944 - 1956

ROZSTRZELANYM I SKRYCIE POGRZEBANYM

 W LESIE POD OLMONTAMI

Na kolejną część uroczystości przeniesiono się do świetlicy w Olmontach, gdzie mieli wystąpienie: Jan Litwińczuk - prezes Stowarzyszenia Olmonty, Jerzy Rybnik syn płk. Aleksandra Rybnik oraz prof. Józef Maroszek. Uroczystość zakończono częścią artystyczna wykonaną przez chór ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie.

Czesław Guzieniuk, ps. „Gałąź”

Urodził się 3 maja 1926 r. w Brukowie (pow. Sokółka), był synem Józefa i Anieli
z d. Białous. Od stycznia 1946 r. żołnierz Zrzeszenia WiN, m.in. członek kompanijnego patrolu dywersyjnego (gmina Suchowola, krypt. „Peluszka”) Bolesława Komendanta „Woza” (Obwód WiN Sokółka-Białystok). Zatrzymany 7 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Sokółce. 27 września 1946 r. został skazany w trybie doraźnym przez WSR w Białymstoku na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. w lesie w okolicy Olmont koło Białegostoku.

Konstanty Kuźmicki

Urodził się 18 marca 1923 r. w Szereszowie (powiat Prużana; obecnie na terenie Białorusi), był synem Józefa i Anastazji z d. Januszkiewicz. Brak informacji o działalności niepodległościowej (podczas śledztwa nie przyznał się do przynależności do „nielegalnej organizacji”). 25 września 1946 r. został skazany w trybie doraźnym przez WSR w Białymstoku na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. w lesie w okolicy Olmont koło Białegostoku.

Piotr Tomaszycki, ps. „Gałązka”

Urodził się 1 kwietnia 1926 r. w Sokółce, był synem Wincentego i Emilii z d. Jackiewicz. Od kwietnia 1946 r. żołnierz Zrzeszenia WiN, m.in. członek oddziałów partyzanckich ppor. Stanisława Biziuka „Sokoła” oraz ppor. Stefana Ejsmonta „Wira” (Obwód WiN Sokółka-Białystok). Zatrzymany w nocy z 20/21 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Sokółce. 27 września 1946 r. został skazany w trybie doraźnym przez WSR w Białymstoku na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. w lesie w okolicy Olmont koło Białegostoku.

Media o uroczystości:

http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-informacje/bialystok-uroczystosc-upamietniajaca-ofiary-powojennych-zbrodni-w-podmiejskim-lesie/

https://dzieje.pl/aktualnosci/bialystok-uroczystosc-upamietniajaca-ofiary-powojennych-zbrodni-w-podmiejskim-lesie

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/161780

 

 

do góry