Nawigacja

Aktualności

„Ballada o Wołyniu” - Białystok, 26 września 2018

W dniu 26 września 2018 r. na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20) odbyły się warsztaty dla nauczycieli zorganizowane przez Oddział IPN w Białymstoku przy współpracy z Podlaskim Kuratorium Oświaty i Uniwersytetem w Białymstoku. Zajęcia poprowadził Sebastian Nowakowski - pracownik Delegatury IPN w Olsztynie. Udział w nich wzięli nauczyciele z:  XIV LO Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku,  Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku, I LO Adama Mickiewicza w Białymstoku, IV LO w Białymstoku, Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych  w Wysokiem Mazowieckiem.

Wykład pracownika IPN dotyczył stosunków polsko-ukraińskich, genezy i przebiegu akcji prowadzonej przez OUN-B i UPA na Wołyniu oraz współczesnych kontrowersji wokół jej kwalifikacji prawnej. Kolejną częścią spotkania były warsztaty z zakresu metodyki nauczania w kręgu tematyki Zbrodni Wołyńskiej. Poruszony temat wzbudził dyskusję o aktualnych problemach upamiętniania ofiar rzezi, sposobach i formach jej przekazu młodzieży uczęszczającej na zajęcia.

Podczas warsztatów przeanalizowano materiały zgromadzone w tekach edukacyjnych przygotowanych przez IPN, wysłuchano relacji świadków wydarzeń 1943 r. Nauczyciele na zakończenie otrzymali wpinki  "Wołyń 1943" oraz kalendarze nauczyciela na rok szkolny 2018/2019 wydane przez białostocki Oddział IPN. 

Po zakończeniu części merytorycznej uczestników spotkania zaproszono na spektakl Ballada o Wołyniu w reżyserii Tomasza Żaka z udziałem aktorów teatru Nie Teraz. Na widowisko przybyli również przedstawiciele instytucji państwowych, służb mundurowych oraz młodzież z białostockich szkół. Pracownik białostockiego oddziału IPN – Urszula Gierasimiuk wprowadziła widzów w tematykę spektaklu. Reżyser - Tomasz Żak podziękował widzom za przybycie.

Przypomnijmy „Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny św., dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety nadal zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną. Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (za zgodą autora). Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Organizatorzy ze swoje strony pragną serdecznie podziękować dyrekcji szkół, nauczycielom oraz młodzieży szkolnej za udział w spotkaniu. 

do góry