Nawigacja

Aktualności

Wyjazd finalistów Regionalnej Olimpiady Historycznej Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach w okresie od września 1939 do 25 kwietnia 1947 roku - Białystok, 10 - 12 września 2018

W dniu 11 września br. zwycięzcy Olimpiady udali się do Gdańska. W ramach wyjazdu edukacyjnego odwiedzą miejsca pamięci związane z polskim czynem zbrojnym i martyrologią narodu polskiego. Głównym celem tegorocznej wyprawy jest odwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej, które ma za zadanie upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach z tamtego okresu.

Pierwszego dnia podróży odwiedzono Wilczy Szaniec - tajną siedzibę Hitlera, następnie Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, gdzie na uczestników oczekiwał pracownik gdańskiego OBEN IPN - Piotr Szubarczyk, który w rocznicę zakończenia walk o Wiznę opowiedział kilka interesujących historii z życia kpt. Władysława Raginisa. Podczas spotkania podzielił się z młodzieżą osobistymi doświadczeniami, które go spotkały podczas zbierania informacji na temat Danuty  Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza, opowiedział o kolejnych etapach poszukiwań ich szczątków. Po krótkiej modlitwie  zapalono znicze na grobach "Inki" i "Zagończyka", a także w miejscu odnalezienia ich szczątków.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się spacerem nad polskie morze i opowieścią prowadzoną przez Urszulę Gierasimiuk - pracownika OBEN IPN w Białymstoku - na temat symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, które odbyły się w lutym 1920 r. nad Zatoką Pucką. Młodzież, wraz z towarzyszącymi im pedagogami, wyruszyła następnie do centrum Gdańska, gdzie - po zwiedzaniu głównych zabytków miasta - przeszła do Muzeum II Wojny Światowej. ​W muzeum zwiedzono przede wszystkim wystawę stałą opowiadającą o początkach i skutkach obu okupacji: sowieckiej i niemieckiej, mówiącą o terrorze dwóch totalitaryzmów oraz oporze społecznym. Najważniejszą częścią wystawy dla naszych uczestników była ekspozycja dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego oraz losów Polaków działających w konspiracji. Zwiedzając Muzeum, można było natrafić na bardzo ciekawe eksponaty, np. oryginalne drzwi zamykające celę, w której trzymano Danutę Siedzikównę czy figurkę orła z głowicy sztandaru II Korpusu.

Westerplatte było kolejnym punktem na trasie wyjazdu edukacyjnego. Dzięki uprzejmości pracowników z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pani Sylwii Paszko i Panu Adamowi Dziewanowskiemu,  archeologowi, grupa mogła z bliska przyjrzeć się pracom archeologicznym prowadzonym na terenie tzw. „Starych koszar”  i zapoznać się z efektami  pracy  archeologów. Pan Adam zaprezentował znaleziska, wśród których znalazły się liczne guziki wojskowe, orły czapkowe oraz orzełek żołnierzy 63. Pułku Piechoty z Torunia. Pani Sylwia dodatkowo oprowadziła grupę po terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej zajmującymi opowieściami na temat  walk prowadzonych we wrześniu 1939 r.

Ostatnim przystankiem była wizyta w Muzeum Stutthof w Sztutowie, niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady (1939-1945). Obóz miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego, ale już od 1942 r. do obozu koncentracyjnego Stutthof zaczęły nadchodzić transporty więźniów z różnych regionów Polski i innych okupowanych krajów europejskich oraz z innych obozów koncentracyjnych. Z terenów białostocczyzny, w ramach likwidacji polskiego ruchu oporu przysyłano transporty ludności polskiej. W ciągu ponad 5 lat działalności obozu koncentracyjnego Stutthof zarejestrowano w nim łącznie około 110 000 więźniów.
 

do góry