Nawigacja

Aktualności

Uroczystości w 71. rocznicę urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – Suchowola, 9 września 2018

9 września 2018 r. w Suchowoli odbyły się uroczystości ku czci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali zastępca prezesa dr Mateusz Szpytma oraz pracownicy białostockiego oddziału IPN dr Paweł Warot i Urszula Gierasimiuk.

– Chciałbym pogratulować inicjatywy budowy muzeum domu księdza Jerzego. Jest już wiele miejsc, w których upamiętniono tego niezłomnego kapłana, ale to miejsce gdzie się urodził, gdzie przyjął sakramenty, gdzie wzrastał, gdzie żyła jego rodzina, jest bardzo ważne dla jego pamięci, ale też jest bardzo ważne dla Polski – powiedział zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma podczas uroczystości.

W Suchowoli, miejscu gdzie dorastał zamordowany 34 lata temu przez SB kapłan, odprawiona została uroczysta msza św. oraz złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego. Zebrani obejrzeli spektakl słowno-muzyczny „Wolność jest w nas” z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego w Białymstoku oraz wysłuchali wspomnień znajomych i przyjaciół ks. Jerzego. Obchodom towarzyszyły dwie wystawy opowiadające o życiu i posłudze ks. Popiełuszki, przygotowane przez IPN. Wydarzenie przygotowała założona przez rodzinę Popiełuszków Fundacja „Dobro” oraz burmistrz Suchowoli. 

Publikacje i wystawy białostockiego oddziału IPN o bł. ks. Jerzym:

Polecamy portal: popieluszko.ipn.gov.pl

do góry