Nawigacja

Aktualności

Uczniowie z woj. podlaskiego wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi” - Chmielnik, 16–17 czerwca 2018

Audycja „Cienie między słowami” autorstwa Michała Kuropatwy z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Korsaka w Łomży zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w 6. edycji konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”. Wielki finał konkursu odbył się w dniach 16–17 czerwca 2018 r. w Chmielniku (woj. świętokrzyskie). Zwycięska praca została wykonana pod opieką nauczycielki Teresy Adamowskiej. W kategorii szkół podstawowych (prace plastyczne), II miejsce zdobyła Aleksandra Malesińska, za pracę „Pamięć wyryta w macewach” (Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Białymstoku, opieka: Marzena Korolczuk). Jedno z dwóch wyróżnień w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przypadło Mateuszowi Czarkowskiemu, Julianowi Malinowskiemu i Pawłowi Masłowskiemu z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika i Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej za film „Odczytywanie popiołów - śladami dąbrowskich Żydów” (opieka: Dorota Budzińska, Jolanta Konstańczuk).

Celem konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Gminą Chmielnik, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w  Kielcach, jest przywrócenie pamięci i popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli na terenie Polski przed 1939 r. oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Tegoroczny finał było tyle znamienny, że do konkursu stanęli uczniowie ze wszystkich poziomów szkół: od podstawowych, po licea, aż z dwunastu województw, podczas gdy w poprzednich - tylko z woj. świętokrzyskiego. Łącznie nadesłano 155 prac. Specyficzna tematyka spowodowała, że prace finałowe, nawet tylko te wyróżnione, stały na bardzo wysokim poziomie. Województwo podlaskie było reprezentowane przez uczniów z Białegostoku, Dąbrowy Białostockiej i Łomży.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy, uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszym etapie uczniowie szkół podstawowych przygotowują indywidualnie rysunek upamiętniający ślady materialne obecności Żydów w ich regionie. Uczniowie szkół gimnazjalnych/ponadgimnazjalnych przygotowują (indywidualnie lub drużynowo) wywiad/relację/film poświęcony funkcjonowaniu sztetli, bądź udzielaniu pomocy Żydom w ich regionie.

Pełne wyniki konkursu na stronie internetowej: https://pamiec.pl/pa/edukacja/konkursy/ogolnopolskie/nasi-sasiedzi-zydzi/20383,Nasi-Sasiedzi-Zydzi-podsumowanie-wynikow-konkursu.html

Relacje w mediach: https://kielce.tvp.pl/37680576/dni-kultury-polska-i-zydowska-tradycja-w-chmielniku

 

do góry