Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. hab. Piotra Kardeli, dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku pt. „Marzec ’68. Przyczyny, przebieg, konsekwencje” - Olsztyn, 19 marca 2018

 • Wykład dr. hab. Piotra Kardeli - dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku
  Wykład dr. hab. Piotra Kardeli - dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku
 • Na zdjęciu warmińsko-mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki i dr hab. Piotr Kardela
  Na zdjęciu warmińsko-mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki i dr hab. Piotr Kardela
 • Wykład dr. hab. Piotra Kardeli, dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku pt. „Marzec ’68. Przyczyny, przebieg, konsekwencje”
  Wykład dr. hab. Piotra Kardeli, dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku pt. „Marzec ’68. Przyczyny, przebieg, konsekwencje”
 • Publiczność tłumnie przybyła na wykład
  Publiczność tłumnie przybyła na wykład
 • Na wykładzie obecny był także dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie
  Na wykładzie obecny był także dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie
 • Plakat wydarzenia
  Plakat wydarzenia

W poniedziałek 19 marca 2018 r. w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbył się wykład zorganizowany przez olsztyńską Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej oraz Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty pod tytułem „Marzec ‘68: przyczyny, przebieg, następstwa”, który wygłosił dyrektor białostockiego Oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela. Prawie godzinna prelekcja została poprzedzona prezentacją spotu przygotowanego przez IPN, poświęconego właśnie tematyce 50. rocznicy wydarzeń marcowych w Polsce. Słuchaczami wykładu profesora Kardeli była licznie przybyła młodzież z warmińsko-mazurskich szkół, nauczyciele, a także uczestnicy tamtych wydarzeń z Olsztyna oraz z Poznania, którym przypomniane i scharakteryzowane zostały zarówno przyczyny studenckich demonstracji, jak i ich wieloaspektowy, niejednowymiarowy charakter. Prelegent, między innymi poprzez szczegółowe ukazanie przebiegu „Marca ‘68” na terenie Olsztyna dowodził, iż tego „wielkiego miesiąca” w historii powojennej Polski nie można oceniać i analizować tylko z jednej perspektywy, gdyż zarówno w jego przyczynach, przebiegu i następstwach jednocześnie występowały różne, często sprzeczne wobec siebie czynniki, od działań prodemokratycznych, poprzez chęć obrony i wzmocnienia socjalizmu, po prowokację komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Jak podkreślał profesor Kardela, tylko merytoryczne i wielowymiarowe badania Marca `68 mogą przybliżyć nas do pełnego odtworzenia jego przyczyn, to zaś będzie możliwe jedynie przy całościowym i swobodnym dostępie historyków do archiwów rosyjskich wciąż  skrywających wielką wiedzę o politycznych wydarzeniach w powojennej Polsce.

O wykładzie dr. hab. Piotra Kardeli informowały olsztyńskie media:

http://olsztyn.tvp.pl/36447749/rocznica-pamietnego-marca-przez-kraj-przetoczyla-sie-fala-protestow


http://olsztyn.tvp.pl/36449932/19318-godz-1830 (od minuty 16.45 do 18.48)

do góry