Nawigacja

Aktualności

Piotr Zychowicz recenzuje najnowsze wydawnictwo Oddziału IPN w Białymstoku pt. »Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937–1952. Białoruś, Litwa, ziemie północno-wschodniej Polski«

  • Okładka książki
    Okładka książki

W najnowszym numerze miesięcznika „Historia Do Rzeczy” (nr 2/2018, s. 81) Piotr Zychowicz recenzuje najnowsze wydawnictwo Oddziału IPN w Białymstoku pt. »Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937–1952. Białoruś, Litwa, ziemie północno-wschodniej Polski« pod redakcją Jana Jerzego Milewskiego. W recenzji czytamy m.in.:

„W wydanym właśnie przez IPN tomie »Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937–1952« znalazło się kilka tekstów o martyrologii naszych rodaków ze wschodniej Białorusi – czyli z Mińszczyzny i znad Berezyny. Piszą o niej m.in. prof. Nikołaj Iwanow, prof. Zdzisław Winnicki i dr Tomasz Sommer. Jak wynika z badań prof. Iwanowa, polskość na tych terenach była tępiona szczególnie zaciekle. »Aktywność białoruskich czekistów – pisze badacz - robi wrażenie. Na 19991 ofiar operacji polskiej na Białorusi 17772 osób skazano na karę śmierci, a jedynie 2219 otrzymało tzw. łagodne wyroki. Jak więc widzimy, prawie 90. proc. skazywano na śmierć”.

Zapraszamy do lektury całego tekstu.

do góry