Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu z cyklu „Kroniki zapowiedzianej śmierci” pt.: „Panowie ze Służby Bezpieczeństwa” - Ełk, 25 stycznia 2018

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku oraz Centrum Oświatowo-Dydaktyczne Diecezji Ełckiej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”, które poświęcone będzie męczeńskiej śmierci ks. Stanisława Suchowolca, kapelana białostockiej „Solidarności”, który zginął w 1989 r. w wyniku zbrodniczego podpalenia plebanii kościoła w Dojlidach. Sprawcy zbrodni do dziś nie zostali ustaleni, jednak wszystkie ślady prowadzą do Służby Bezpieczeństwa. 25 stycznia 2018 r. o godz. 19.00 w Centrum Oświatowo Dydaktycznym Diecezji Ełckiej (Plac Katedralny 1) odbędzie się projekcja filmu z cyklu „Kroniki zapowiedzianej śmierci” pt.: „Panowie ze Służby Bezpieczeństwa” poświęconego ks. Stanisławowi Suchowolcowi.

Program „Kroniki zapowiedzianej śmierci” w reżyserii Piotra Litki, to opowieść o losach księży: Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha, którym za walkę o wolną Polskę, w przededniu przełomu, przyszło zapłacić najwyższa cenę. W odcinku Panowie ze Służby Bezpieczeństwa przedstawiona została sylwetka ks.Stanisława Suchowolca. Kapelan ten dbał o pamięć o księdzu Jerzym Popiełuszcze, opiekował się także jego rodzicami. Między innymi ze względu na to SB cały czas go obserwowała. 30 stycznia 1989 roku, w mieszkaniu na plebanii przy kościele w Dojlidach znaleziono ciało 31-letniego księdza Stanisława Suchowolca. Śledztwo w tej sprawie umorzono, podając zaczadzenie jako oficjalną przyczynę śmierci duchownego. Jednak wersja ta wydaje się być mocno wątpliwa, gdyż śmierć młodego księdza poprzedziły kilkuletnie prześladowania go przez Służbę Bezpieczeństwa. Agenci słali anonimowe listy i nękali telefonami z pogróżkami. Rozpowszechniano także plotki o rzekomej nieuczciwości i pijaństwie duchownego. Ksiądz Suchowolec został kilkukrotnie pobity, a w sierpniu 1988 roku ktoś podpalił dom rodziców kapłana. Po latach pion śledczy IPN próbuje odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę stało się w styczniu 1989 roku na plebani w Dojlidach. 

Projekcję filmu poprzedzi wprowadzenie związane tematycznie z kolejnym „Przystankiem Historia”, które wygłosi dr Waldemar Wilczewski z OBEN IPN w Białymstoku. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

do góry