Nawigacja

Aktualności

Turniej Debat Historycznych IPN - Białystok, Olsztyn, 17–18 stycznia 2018

Białostocki oddział IPN rusza z kolejną edycją Turnieju Debat Historycznych! 17 i 18 stycznia 2018 r. o godz. 9 na białostockim „Przystanku Historia” (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego, ul. Warszawska 48) odbędą się warsztaty z wystąpień publicznych, które poprowadzi Jan Piosik z Fundacji „Projekty Edukacyjne”. Z kolei Delegatura IPN w Olsztynie zaprasza 17 stycznia o godz. 11 przedstawicieli szkół, ktore biorą udział w projekcie do Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie (ul. Partyzantów 87) na spotkanie o charakterze szkoleniowym. lista tematów-tez, z jakimi zmierzą się olsztyńskie drużyny na poziomie regionalnym:

1. Irredenta była bardziej właściwą drogą wiodącą Polaków do niepodległości niż postawy pozytywistyczne – pracy u podstaw.
2. "...na stos rzuciliśmy swój życia los na stos, na stos" - Legiony Piłsudskiego nie przyczyniły się bezpośrednio do odzyskania niepodległości.
3. Roman Dmowski wniósł największy wymierny wkład spośród ówczesnych polskich liderów politycznych dla urealnienia marzeń o niepodległej ojczyźnie.
4. "Dąbrowszczacy" to nie tylko komunistyczni żołnierze walczący na rozkaz III Międzynarodówki Komunistycznej w Hiszpanii.
5. We wrześniu 1939 r. II Rzeczypospolita Polska miała realne szanse nie przegrać walk obronnych.
6. PRL była „sowiecką kolonią”.
7. Kościół rzymsko-katolicki w powojennej Polsce był główną siłą uniemożliwiającą całkowite skomunizowanie Polski i Polaków.

Olsztyński turniej regionalny, , który wyłoni uczestników turnieju finałowego odbędzie się 23 marca, zaś białostocki - w ostatnim tygodniu kwietnia 2018 r. Finał turnieju odbędzie się w czerwcu 2018 r. w Warszawie. Zapraszamy do szukania argumentów za i przeciw, a przy tym dobrej zabawy z historią!

Więcej informacji o projekcie: http://pamiec.pl/…/informacje-o…/17091,INFO-O-PROJEKCIE.html

do góry