Nawigacja

Aktualności

Dodatek historyczny „Historycy IPN przedstawiają” w grudniowym numerze periodyku Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Bez wierszówki”

W najnowszym, grudniowym numerze periodyku Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Bez wierszówki” ukazał się dodatek historyczny „Historycy IPN przedstawiają”, przygotowany przez pracowników Delegatury IPN w Olsztynie. Jak pisze we „wstępniaku” naczelnik Delegatury dr hab. Karol Sacewicz: „Jest to pierwszy prasowy dodatek powstały z inicjatywy olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i z pewnością nie ostatni. Realizując swoje statutowe zadania, staramy się dotrzeć do Państwa z naszymi ustaleniami badawczymi. My oraz efekty naszej pracy nie jesteśmy i nie chcemy być anonimowi. Propagowanie historii, prawdy o minionych czasach realizujemy w oparciu o krajowe i zagraniczne kwerendy biblioteczne oraz archiwalne, a przede wszystkim o krytyczną analizę źródeł. Tym samym dążymy do tego, aby wytwarzany przez nas produkt naukowy i popularnonaukowy był zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodologicznym, produktem najlepszym”.

W dodatku znalazły się następujące teksty:

„Komunistyczny aparat represji w służbie partii” Pawła P. Warota, „SB a peregrynacja obrazu jasnogórskiego na Warmii i Mazurach (1986–1987)” Krzysztofa A. Kierskiego, „Działania UB przeciw leśnikom mjr. „Łupaszki” w Olsztyńskiem (1946–1947)” Michała Ostapiuka, opisy najnowszych wydawnictw Delegatury: monografii Piotra Kardeli pt. „Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych 1953–2012” i pierwszego numeru „Warmińsko-Mazurskich studiów z historii najnowszej” (autor: Dominik Krysiak), a także relacje z uroczystości przekazania proporca Placówce Straży Granicznej w Rutce Tartak (autor: Sebastian Nowakowski) i relacja z ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej w dniach 22– 24 listopada 2017 r. przez Delegaturę pt. „Oblicza polskiego antykomunizmu” (autor: Krzysztof A. Kierski). Zapraszamy do lektury (plik w załączniku)!

do góry