Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Artura Ochała pt. „Na litewskiej rubieży. Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza »Grodno« (1929–1939)” - Białystok, 29 listopada 2017

  • Okładka książki Artura Ochała pt. „Na litewskiej rubieży. Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza »Grodno« (1929–1939)”
    Okładka książki Artura Ochała pt. „Na litewskiej rubieży. Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza »Grodno« (1929–1939)”

O powstaniu Korpusu Ochrony Pogranicza, dziejach Brygady KOP „Grodno” i sytuacji społeczno-politycznej na wschodniej granicy II Rzeczypospolitej w latach 1929–1939 zajmująco opowiadał 29 listopada 2017 r. na białostockim „Przystanku Historia” (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego) Artur Ochał, autor imponującej monografii pt. „Na litewskiej rubieży. Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza »Grodno« (1929–1939)” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Mjr Artur Ochał jest na co dzień funkcjonariuszem Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a przy tym autorem książek dotyczących dziejów tej formacji, m.in. o funkcjonariuszach KOP i SG - ofiarach Zbrodni Katyńskiej. W spotkaniu autorskim, oprócz stałego grona „Przystankowych” słuchaczy, uczestniczyła grupka funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z ppłk. Janem Nikołajukiem na czele. Obecny był także poseł Dariusz Piontkowski i Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” Agnieszka Markiewicz-Cybulska.

O wydawnictwie:

„We wrześniu 1924 r. w związku z trudną sytuacją w zakresie bezpieczeństwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej utworzony został Korpus Ochrony Pogranicza. Była to specjalna formacja wojskowa powołana do ochrony granicy państwowej i bezpieczeństwa publicznego na pograniczu, podległa w czasie pokoju Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a pod względem wojskowym i wojennym - Ministerstwu Spraw Wojskowych. Służbę w Korpusie pełnili oficerowie i podoficerowie oraz szeregowcy służby czynnej, czasowo przydzieleni z różnych jednostek armii. W latach 1924–1927 oddziały KOP stopniowo przejęły całkowitą ochronę granicy polsko-radzieckiej, polsko-łotewskiej i polsko-litewskiej oraz niewielkich fragmentów granic polsko-niemieckiej i polsko-rumuńskiej, a w 1939 r. także granicę polsko-węgierską.

Głównym celem książki jest analiza dziejów Brygady KOP »Grodno«, przedstawienie genezy jej utworzenia w lipcu 1929 r., procesu formowania, struktury i kolejnych zmian, a także obsady kierowniczej podczas realizacji najważniejszych zadań w ochronie granic polsko-litewskiej i fragmentu polsko-niemieckiej oraz przygotowań do ewentualnego konfliktu zbrojnego”​.

do góry