Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie projektu „Kogo kreci kino historyczne na Podlasiu” - Białystok, 16 października 2017

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w dotychczasowych pokazach dwóch dokumentalnych filmów historycznych w reżyserii Małgorzaty Bramy, które odbywają się między 2 a 16 października 2017 r. w kilkunastu miejscowościach na Podlasiu. Wszędzie pokazom towarzyszyły dyskusje, wykłady i opowieści o losach bohaterów, które osobiście przybliżała reżyser filmu Małgorzata Brama. Wykłady przybliżające dzieje poslkiego podziemia niepodległościowego wygłaszali historycy z białostockiego Oddziału IPN: dr Waldemar Brenda, dr Waldemar Wilczewski, Magdalena Dzienis-Todorczuk, Marta Chmielińska-Jamroz i Paweł Murawski.

Podsumowanie projektu odbyło się 16 października 2017 r. w białostockim kinie „Ton”. Wzięła w nim udział reżyser, historycy z białostockiego Oddziału IPN: dr Waldemar Brenda, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej i Magdalena Dzienis-Todorczuk oraz grupa kilkuset uczniów białostockich szkół wraz z nauczycielami. Na zakończenie zaprezentowaliśmy film pt. „Kazimierz Leski” opowiadający o losach żołnierza AK, słynnego wywiadowcy (zwiastun filmu „Kazimierz Leski” można zobaczyć w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=fqsTbP3b-dU) Ostatniej projekcji równiez towarzyszyła dyskusja z udziałem uczniów.

Organizatorem pokazów była Fundacja Artystyczna Erina B. Oddział IPN w Białymstoku jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy: Związek Powstańców Warszawskich.

do góry