Nawigacja

Aktualności

Spotkanie podsumowujące projekt „Śladami Bohaterów” - Białystok, 19 października 2017

 • Uczestników spotkania podsumowującego przywitał naczelnik pionu edukacyjnego dr Waldemar Brenda
  Uczestników spotkania podsumowującego przywitał naczelnik pionu edukacyjnego dr Waldemar Brenda
 • Spotkanie poprowadziła Urszula Gierasimiuk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej
  Spotkanie poprowadziła Urszula Gierasimiuk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej
 • Prezentacje przygotowane przez uczniów
  Prezentacje przygotowane przez uczniów
 • Uczniowie i ich prezentacje
  Uczniowie i ich prezentacje
 • Uczniowie i ich prezentacje
  Uczniowie i ich prezentacje
 • Nagrody dla uczniów, którzy wykazali się najlepszą wiedzą o dziejach II Korpusu Polskiego
  Nagrody dla uczniów, którzy wykazali się najlepszą wiedzą o dziejach II Korpusu Polskiego
 • Podziękowania dla nauczycieli, opiekunów i dyrektorów szkół
  Podziękowania dla nauczycieli, opiekunów i dyrektorów szkół
 • Spotkanie podsumowujące projekt „Śladami Bohaterów”
  Spotkanie podsumowujące projekt „Śladami Bohaterów”
 • Uczestnicy tegorocznej ekspedycji na Monte Cassino
  Uczestnicy tegorocznej ekspedycji na Monte Cassino

Spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję projektu edukacyjnego „Śladami Bohaterów” odbyło się 19 października  2017 r. w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Białymstoku. Jak co roku uczestnicy projektu przedstawili przygotowane w grupach podsumowania pięciodniowej ekspedycji śladami II Korpusu Polskiego i jego szlaku bojowego we Włoszech. Wsród przedstawionych podsumowań przeważały prezentacje multimedialne pokazujące losy Sybiraków, żołnierzy II Korpusu Polskiego i ich rodzin oraz uczestników powojennego podziemia niepodległościowego. Na zakończenie uczniowie, którzy najlepiej rozwiązali test z wiedzy o szlaku bojowym II Korpusu Polskiego oraz nauczyciele i dyrektorzy szkół otrzymali nagrody książkowe.

Relację z podsumowania projektu zamiesciło Polskie Radio Białystok: http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/148769

W trakcie ekspedycji, która odbyła się w drugiej połowie września,  czterdzieścioro uczniów i nauczycieli z kilkunastu podlaskich szkół ponadpodstawowych poznawało dzieje II Korpusu Polskiego i jego szlak bojowy, podróżując po miejscach walk i odwiedzając cmentarze, na których spoczęli polegli w walkach o Monte Cassino, Padwę i Bolonię. W trakcie podróży oglądali filmy dokumentalne, słuchali wykładów. Najważniejszym elementem ekspedycji zorganizowanej już po raz ósmy przez białostocki Oddział IPN w ramach projektu „Śladami Bohaterów - Byłem w Katyniu" była jednak możliwość „dotknięcia historii" - obecność w miejscach walk, modlitwa na cmentarzach. W ekspedycji uczestniczył ks. dr Adam Szot, który od lat towarzyszy uczniom w tych wyprawach. Dzięki niemu uczniowie mogli wziąć udział we mszy świętej odprawionej w Bazylice św. Antoniego w Padwie, czy na wzgórzu Monte Cassino. Tam odwiedzili również Polski Cmentarz Wojenny i klasztor Benedyktynów. Odśpiewali polski Hymn narodowy oraz pieśń „Czerwone maki”. Kolejnego dnia byli na Polskim Cmentarzu Wojennym i w sanktuarium w Loreto. Ostatnim punktem podróży była Bolonia i tamtejszy Polski Cmentarz Wojenny.

do góry