Nawigacja

Aktualności

Eliminacje II. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej – Białystok, 23–24 października 2017

 • Rejestracja uczestników eliminacji
  Rejestracja uczestników eliminacji
 • Występ Aleksandry Wołosewicz
  Występ Aleksandry Wołosewicz
 • Mateusz Prendota, przedstawiciel organizatora Festiwalu i uczestnicy eliminacji
  Mateusz Prendota, przedstawiciel organizatora Festiwalu i uczestnicy eliminacji
 • Jury podlaskich eliminacji
  Jury podlaskich eliminacji
 • Występ Patrycji Kuprjanowicz
  Występ Patrycji Kuprjanowicz
 • Występ Kingi Zaniewskiej
  Występ Kingi Zaniewskiej
 • Występ Julii Wesołowskiej
  Występ Julii Wesołowskiej
 • Występ Julii Ambrożej
  Występ Julii Ambrożej
 • Na scenie Zuzanna Forfa
  Na scenie Zuzanna Forfa
 • Występ Klaudii Borejko
  Występ Klaudii Borejko
 • Na scenie chór ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku
  Na scenie chór ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku
 • Plakat festiwalu
  Plakat festiwalu

Dziesięciu wykonawców z województwa podlaskiego wystąpiło dotąd na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku w eliminacjach II. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Poszczególne wykonania oceniało jury w składzie: Mateusz Prendota - prezes Zarządu Stowarzyszenia Passionart - głównego organizatora Festiwalu, Jerzy Rybnik - honorowy członek jury, jeden z przywódców białostockiej „Solidarności” i syn ppłk. Aleksandra Rybnika „Dzikiego”, żołnierza Armii Krajowej i zastępcy Prezesa Okręgu Białystok Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Bogusław Łabędzki - pracownik Biura Poszukiwań i  Identyfikacji IPN w Białymstoku, delegowany do jury przez Fundację Żołnierzy Armii Krajowej  w Londynie (współorganizatora Festiwalu), a zarazem prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny „Inki” oraz dr. Łukasz Lubicz-Łapiński - reprezentujący Oddział IPN w Białymstoku.

Festiwal to przedsięwzięcie mające na celu przede wszystkim upowszechnienie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych. Przy wykorzystaniu talentu muzycznego młodych ludzi  organizatorzy pragną ocalić od zapomnienia melodie i teksty piosenek śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939–1956. Tematem Festiwalu są pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II wojny światowej oraz dekady po jej zakończeniu. Festiwal aktywizuje środowiska muzyczne i zachęca młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski, a także rozwija talenty twórcze. W Białymstoku już pierwszego dnia cele Festiwalu zostały osiągnięte, bowiem duet występujący w poniedziałek w Teatrze Dramatycznym zaprezentował piosenkę, do której muzykę napisał sam wykonawca (Jakub Grzybowski), słowa stworzyła jego koleżanka Eliza Pietrzycka, a wykonała Weronika Dudzińska. W poniedziałek dominowała kategoria wykonawców w wieku od 6 do 14 lat, reprezentowana przez szkoły podstawowe z Białegostoku, m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2, Szkołę Podstawową Nr 4 im. Sybiraków, szkoły podstawowe nr 52 i 32. Szkołę Podstawową nr 16 reprezentowały trzy harcerki. Do Białegostoku przyjechała także Klaudia Borejko ze Studia Wokalnego FEVER w  Łukowie. Młodzi wykonawcy akompaniowali sobie przy pomocy gitary,  jak Jakub Jasiukiewicz czy Kinga Zaniewska, a także przy pomocy pianina elektrycznego, jak wspomniany już duet Weroniki Dudzińskiej i Jakuba Grzybowskiego. Do przesłuchań zgłosił się także - jako jedyny - chór ze Szkoły Podstawowej Nr 47 pod batutą Jolanty Drużyńskiej.

We wtorek trwał drugi dzień przesłuchań eliminacyjnych. W uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród oprócz jury uczestniczył także dyrektor Teatru Dramatycznego - Piotr Półtorak.
Wokaliści, którzy zajęli poszczególne miejsca pojadą na galę festiwalową do Krakowa. Eliminacje finałowe i wielki koncert odbędą się  w dniach 10–12 listopada w Krakowie.
do góry