Nawigacja

Aktualności

Wyjazd uczestników projektu „Śladami II Korpusu Polskiego we Włoszech” - Białystok, 18–22 września 2017

 • Przy grobie gen. Władysława Andersa na Monte Cassino
  Przy grobie gen. Władysława Andersa na Monte Cassino
 • Monte Cassino
  Monte Cassino
 • Monte Cassino
  Monte Cassino
 • Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii
  Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii
 • Prelekcja Urszuli Gierasimiuk z OBEN w Bolonii
  Prelekcja Urszuli Gierasimiuk z OBEN w Bolonii

Przez pięć dni czterdzieścioro uczniów i nauczycieli z kilkunastu podlaskich szkół ponadpodstawowych poznawało dzieje II Korpusu Polskiego i jego szlak bojowy we Włoszech, podróżując po miejscach walk i odwiedzając cmentarze, na których spoczeli polegli w walkach o Monte Cassino, Padwę i Bolonię. W trakcie podróży oglądali filmy dokumentalne, słuchali wykladów. Najważniejszym elementem ekspedycji zorganizowanej już po raz ósmy przez białostocki Oddział IPN w ramach projektu „Śladami Bohaterów - Byłem w Katyniu" była jednak możliwość „dotknięcia historii" - obecność w miejscach walk, modlitwa na cmentarzach. W ekspedycji uczestniczył ks. dr Adam Szot, który od lat towarzyszy uczniom w tych wyprawach. Dzięki niemu uczniowie mogli wziąć udział we mszy świętej odprawionej w Bazylice św. Antoniego w Padwie, czy na wzgórzu Monte Cassino. Tam odwiedzili również Polski Cmentarz Wojenny i klasztor Benedyktynów. Odśpiewali polski Hymn narodowy oraz pieśń „Czerwone maki”. Kolejnego dnia byli na Polskim Cmentarzu Wojennym i w sanktuarium w Loreto. Ostatnim punktem podróży była Bolonia i tamtejszy Polski Cmentarz Wojenny. Powrót z ekspedycji nastąpił w piątkowy wieczór.

Jak dotąd w ramach projektu„Śladami Bohaterów - Byłem w Katyniu”, organizowanego przez Oddział IPN w Białymstoku wspólnie z samorządami, kilkuset uczniów z podlaskich szkół odwiedziło miejsca pamięci związane z historią Polski zarówno na Kresach Wschodnich II RP (m.in. Katyń, Kuropaty i Smoleńsk), jak i na zachodzie Europy (Belgia, Holandia, Włochy). W ramach ekspedycji uczniowie przygotują projekty edukacyjne, które zaprezentują na spotkaniu w październiku.

W tegorocznej ekspedycji brali udział uczniowie z następujących szkół: I LO w Suwałkach, Zespół Szkół w Siemiatyczach, Zespół Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespół Szkół Rolniczych w Czartajewie, Zespół Szkół Zawodowych w Grajewie, Zespół Szkół ze Szczuczyna, Zespół Szkół z Niećkowa, Zespół Szkół z Wojewodzina, Zespół Szkół Rolniczych z Sokółki, Zespół Szkół w Dąbrowie Białostockiej, Zespół Szkół w Suchowoli, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach, Gimnazjum Publiczne nr 1 w Siemiatyczach i Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu.

do góry