Nawigacja

Aktualności

Delegacja białostockiego Oddziału IPN na uroczystości identyfikacji ofiar zbrodni komunistycznych w Pałacu Prezydenckim - Warszawa, 21 kwietnia 2017

  • Jerzy Rybnik, Mirosław Trzasko i Tadeusz Waśniewski z dyrektorem dr. hab. Piotrem Kardelą w Pałacu Prezydenckim
    Jerzy Rybnik, Mirosław Trzasko i Tadeusz Waśniewski z dyrektorem dr. hab. Piotrem Kardelą w Pałacu Prezydenckim

Delegacja białostockiego Oddziału IPN z dyrektorem, dr. hab. Piotrem Kardelą (obecni byli także: dr Marcin Zwolski z OBBH, naczelnik pionu śledczego, prokurator Janusz Romańczuk, prokurator Zbigniew Kulikowski, oraz pracownicy pionu poszukiwań: Paweł Nowik i Bogusław Łabędzki), uczestniczyła w piątek 21 kwietnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar zbrodni komunistycznych. (Relacja z uroczystości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy znajduje się na stronie internetowej IPN: http://www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/39781,Wreczenie-not-identyfikacyjnych-rodzinom-ofiar-totalitaryzmow-Warszawa-21-kwietn.html). Wśród 12 zidentyfikowanych znalazły się także trzy osoby zidentyfikowane w ramach śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. Ich sylwetki zaprezentował dr Marcin Zwolski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych. W uroczystości uczestniczyli także m.in. członkowie powołanego w 1996 r. w Białymstoku Społecznego Komitetu Ekshumacji i Pochówków Żołnierzy Polski Podziemnej: Jerzy Rybnik (syn zamordowanego przez komunistów płk. Aleksandra Rybnika „Jerzego”), Mirosław Trzasko i Tadeusz Waśniewski, którzy doprowadzili do pierwszej w Polsce społecznej ekshumacji ofiar zbrodni komunistycznych, która miała miejsce w podbiałostockich Olmontach. Wydobyto wówczas z anonimowego dołu szczątki ośmiu osób i pochowano je na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. W 2013 r., w ramach śledztwa prowadzonego w białostockim Oddziale IPN, pobrano z tych szczątków materiał DNA, który następnie wysłano do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie. Jak dotąd udało się zidentyfikować szczątki trzech ofiar:

Czesław Guzieniuk – pseud. „Gałąź”, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

Urodził się 3 maja 1925 r. w miejscowości Brukowo, pow. Sokółka, był synem Józefa i Anieli z d. Białous. W styczniu 1946 r. za pośrednictwem swojego brata – Edmunda wstąpił do oddziału terenowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o krypt. „Peluszka”, działającego na terenie gminy Suchowola, którym dowodził Jan Hońko ps. „Pług”. Aresztowany 7 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sokółce. 27 września 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku w trybie doraźnym skazał Czesława Guzieniuka na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. na terenie lasu w okolicy Olmont koło Białegostoku.

Szczątki zostały ekshumowane w 1996 r. i pochowane na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. 

Konstanty Kuźmicki

Urodził się 18 marca 1918 r. w miejscowości Szereszów (obecnie na terenie Białorusi), był synem Józefa i Anastazji z d. Januszkiewicz. Został skazany 25 września 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. na terenie lasu w okolicy Olmont koło Białegostoku.

Szczątki zostały ekshumowane w 1996 r. i pochowane na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. 

Piotr Tomaszycki – pseud. „Gałązka”, żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

Urodził się 1 kwietnia 1926 r. w Sokółce, był synem Wincentego i Emilii z d. Jackiewicz. W kwietniu  1946 r. wstąpił do oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość dowodzonego przez Stanisława Biziuka ps. „Sokół”, działającego na terenie Sokółki. Nawiązał także kontakt z oddziałem Zrzeszenia WiN Stefana Ejsmonta pseud. „Wir”. Brał udział w akcjach wymierzonych przeciwko funkcjonariuszom resortu bezpieczeństwa i żołnierzom sowieckim, a także zajmował się kolportowaniem podziemnej prasy. Aresztowany w nocy z 20 na 21 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Sokółce. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku 27 września 1946 r. skazał go w trybie doraźnym na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 października 1946 r. na terenie lasu w okolicy Olmont koło Białegostoku.

Szczątki Piotra Tomaszyckiego zostały ekshumowane w 1996 r. i pochowane na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku.

do góry