Nawigacja

Aktualności

Promocja albumu „Ku Ostrej Bramie. Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa w obronie ziemi ojczystej” na „Przystanku Historia” - Białystok, 18 stycznia 2017

 • Gości i Autora powitał dyrektor Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego ks. dr Tadeusz Kasabuła
  Gości i Autora powitał dyrektor Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego ks. dr Tadeusz Kasabuła
 • Największe zainteresowanie album wzbudził wśród dawnych członków kresowej konspiracji
  Największe zainteresowanie album wzbudził wśród dawnych członków kresowej konspiracji
 • Dr Rokicki opowiadał o niuansach pracy nad albumem
  Dr Rokicki opowiadał o niuansach pracy nad albumem
 • Z opowieścią dr. Rokickiego doskonale współgrała prezentacja multimedialna
  Z opowieścią dr. Rokickiego doskonale współgrała prezentacja multimedialna
 • Promocja albumu „Ku Ostrej Bramie. Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa w obronie ziemi ojczystej” na „Przystanku Historia”
  Promocja albumu „Ku Ostrej Bramie. Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa w obronie ziemi ojczystej” na „Przystanku Historia”
 • Promocja albumu „Ku Ostrej Bramie. Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa w obronie ziemi ojczystej” na „Przystanku Historia”
  Promocja albumu „Ku Ostrej Bramie. Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa w obronie ziemi ojczystej” na „Przystanku Historia”
 • Najprzyjemniejszy moment promocji - autografy Autora
  Najprzyjemniejszy moment promocji - autografy Autora
 • okładka albumu
  okładka albumu

Grono uczestników i sympatyków wileńskej i nowogródzkiej konspiracji wzięło udział w promocji albumu pt. „Ku Ostrej Bramie. Wileńska i nowogródzka Armia Krajowa w obronie ziemi ojczystej” autorstwa dr. Pawła Rokickiego, pracownika Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie i adiunkta w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie z Autorem odbyło się 18 stycznia 2017 r. na „Przystanku Historia” w Białymstoku (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego). O skali zainteresowania albumem niech świadczy fakt, że kilkadziesiąt zamówionych przez organizatorów egzemplarzy książki sprzedało się jeszcze przed rozpoczęciem promocji i część jej uczestników póki co musiało „obejść się smakiem”. Co więcej: sam Autor wziął wcześniej udział w nagraniu audycji z cyklu „Tajemnice naszych czasów”, która niebawem zostanie nadana na antenie Polskiego Radia Białystok.

W trakcie spotkania na „Przystanku Historia” dr Rokicki w kompetentny i interesujący sposób opowiadał o swojej pracy nad albumem: wieloletnich rozmowach z członkami kresowej partyzantki, tysiącach zdjęć, które od nich pozyskał, kryteriach doboru fotografii do publikacji, nowych informacjach, jakie zdołał wydobyć na podstawie zdjęć. Wskazał też zdjęcia najbardziej unikalne - np. pokazujące żołnierzy podziemia podczas walk. Jak stwierdził, udało mu się również dokonać ważnych ustaleń: przypisać konkretne autorstwo około dwustu fotografiom. Opowieści towarzyszyła prezentacja multimedialna, doskonale obrazująca omawiane kwestie. Kolejne spotkanie z Autorem albumu „Ku Ostrej Bramie" odbędzie się już w lutym na „Przystanku Historia” w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Więcej o albumie na stronie internetowej: http://www.ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/37646,Ku-Ostrej-Bramie-Wilenska-i-nowogrodzka-Armia-Krajowa-w-obronie-ziemi-ojczystej.html

do góry